ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Geleneksel Oyunlar Okul Bahçelerinde Yeniden Oynanacak

Geleneksel Oyunlar Okul Bahçelerinde Yeniden Oynanacak

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik belirlenen 100 geleneksel çocuk oyununun nasıl oynandığını içeren "Yüz Yüze 100 Çocuk Oyunu" adlı bir kılavuz kitap ve bu oyunlara ilişkin videolar hazırlandı.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü planlamasında hazırlanan ''Yüz Yüze 100 Çocuk Oyunu'' adlı kılavuz kitap geçmişten günümüze kadar uzanan çocuk oyunlarını konu alıyor. Kitap sayesinde, çocuklar için geleneksel oyunların önemi ve oyunun eğitimdeki farklı işlevleri temelinde farkındalık oluşturularak çocukların daha çok sınıf ortamı dışında geleneksel çocuk oyunlarıyla buluşturulması hedefleniyor.

 

            Kitap içeriğinde özellikle 1980-1990'lı yıllarda popüler olan çatlak patlak, istop, çömlek, bızbız , beştaş, altın bilezik, gölge kovalamaca, köşe kapmaca, mendil kapmaca, seksek, tombik, yağ satarım bal satarım gibi birçok oyunun nasıl oynandığına dair bilgiler yer alıyor. Milli Eğitim Bakanı Sayın Yusuf Tekin, Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan oyun kitabı hakkında; "Küçükten büyüğe her yaştan bireyin öğrenmesi ve yaşama dâhil edebilmesi amacıyla mesai arkadaşlarımızın büyük bir özveriyle hazırladığı oyun kitabımızı sizlere sunuyoruz. Kitabın hazırlanmasında emeği geçen mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyor, bu değerli çalışmanın çocuklarımıza hayırlı olmasını diliyorum." ifadelerinde bulundu.

 

Yüz Yüze 100 Çocuk Oyunu Kitabına ulaşmak için TIKLAYINIZ

22-12-2023

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.