ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hacı Murad-ı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesinden Matematik Dergisi

Hacı Murad-ı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesinden Matematik Dergisi

 

Hacı Murad-ı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Matematik öğretmeni Gökhan ÖZTÜRK rehberliğinde “Pi” adında matematik dergisi çıkardılar. Peki nedir Pi sayısı? Bir dairenin alanın ve çemberin çevresini bulmak için kullanılan değişmez sayıdır. Pi sayısı 3,14 olarak kabul edilir. Fakat virgülden sonraki kısmı tekrar etmeyecek şekilde sonsuza uzanan gizemli bir sayıdır. İnsanın sayılarla ilgili bütün işlemlerini, sosyal kimlik numaralarını, aldığımız ürünlerin barkotları ve rakamlar harflere dönüştürüldüğünde  tüm edebi eserleri ve yazılı kaynakların sistematiğinin pi sayısının virgülden sonraki kısmında yer aldığı görülmektedir. İşte öğrenciler bu ilginç sayıyı dergilerine isim olarak seçerken bu hususlara dikkat etmişlerdir. Sözü edilen dergide matematik alanıyla ilgi her türlü bilgiye rastlamak mümkündür. Matematiğin günlük hayatta nerelerde kullanıldığı ile ilgili bilgiler matematik ile ilgili karikatürler, bulmacalar, altın oran, isimlendirilen en büyük sayılardan biri olan Googol sayısı dergideki içeriğe örnek verilebilir

Konuyla ilgili bir açıklama yapan okul Müdürü Mürsel EROĞLU “Öğretmen ve öğrencilerimizin gerçekleştirdiği bu çalışmayı önemsiyor ve kendilerini kutluyorum. Ayrıca katkılarından dolayı Belediye Başkanımıza da teşekkür ediyorum “ dedi.

 

20-04-201820-04-201820-04-2018

 

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.