ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hafızlık Projesi Meyvelerini Vermeye Başladı

Hafızlık Projesi Meyvelerini Vermeye Başladı

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan, Çankırı İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile Çankırı İl Müftülüğü arasında imzalanan protokol ve Çankırı Valiliği tarafından uygun görülen "Okul-Kur'an Kursu İşbirliğine Dayalı Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi"  Hacı Murad-ı Veli İmam Hatip Ortaokulu tarafından 2017-2018 eğitim öğretim yılından bu yana devam ettirilmektedir.

Bu proje ile şahsiyet sahibi, her ortam ve şartta inandığı değerlerden ödün vermeden yaşayan; inandığı değerleri savunan, değerlerin içselleştirilmesinde Kur'an ayetlerinin anlamından ve hafızlık eğitiminin kazanımlarından yararlanan, kendisi ve toplumu için faydalı olmayı hedefleyen gençlerin yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

İlkokul 4. sınıftan mezun olan öğrenciler yazılı ve mülakat sınavı ile seçilerek Hafızlık Projesine alınmaktadır.

Projeye alınan öğrenciler, 5. sınıfta öğleye kadar Çankırı İl Müftülüğü'ne bağlı Hacı Murad-ı Veli Kız Kur'an Kursu ve Hacı Murad-ı Veli Erkek Kur'an kurslarında Hafız Kur'an kursu hocaları tarafından hafızlık eğitimlerini almaktadırlar.

Öğle sonrasında ise Hacı Murad-ı Veli İmam Hatip Ortaokulunda akademik eğitimlerine devam etmektedirler.

Hafızlık projesi gereğince 6. sınıfta okula 1 yıl ara vererek yoğun bir şekilde Kur'an eğitimi alarak hafızlıklarını tamamlamakta ve yıl kaybetmeden 7. ve 8. sınıflarda ise hem hafızlık pekiştirme çalışmasına hem de ortaokul eğitimlerine devam etmektedirler.

Böylece öğrenci hem hafızlığını tamamlayabilmekte hem de akademik eğitimden, okul ortamından ve sosyal çevreden uzak kalmadan, sene kaybına uğramadan eğitim ve öğretimine devam edebilmektedir.

              2019-2020 eğitim öğretim yılı itibari ile hafızlık projemizde 71 kız ve 65 erkek olmak üzere toplam 136 öğrencimiz hem hafızlık hem de akademik eğitimlerine devam etmektedir.

Projemizin ilk dönem öğrencilerinden Zeynep KARA ve Şeyma KORKMAZ isimli öğrencilerimiz verilen eğitimler neticesinde hafızlıklarını tamamlamışlardır.

Zeynep KARA ve Şeyma KORKMAZ isimli öğrencilerimizi tebrik eder onların yetiştirilmesinde emek veren Okul ve Kur'an Kursu Yöneticilerimize, Proje Ekibimize, Kur'an Kursu Öğreticilerimize ve velilerimize teşekkür ederiz. 

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762801800, 03762801900

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.