ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Halk Eğitim Merkezi'nden Zekâ Oyunları Öğreticiliği Kursu

Halk Eğitim Merkezi'nden Zekâ Oyunları Öğreticiliği Kursu

 

Nurettin Ok Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan Zekâ Oyunları Öğreticiliği Kurs Programı'nın ilki, 30 öğretmenin katılımıyla başladı. Kursu almak isteyen diğer öğretmenlerimiz için yeni gruplar oluşturulması planlanmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığımızın "2023 Eğitim Vizyonu" kapsamında, hayat boyu öğrenme sisteminin etkinliğini ve verimliliğini artırmak amacıyla ilimizde görev yapan öğretmenlerimize yönelik olarak Zekâ Oyunları Öğreticiliği Kursu planlanarak açılmıştır. Kendilerini geliştirmek ve donanımlarını artırmak isteyen öğretmenlerimizin katılımına açık olan kurs programına ilk etapta kontenjanın üzerinde başvuru gelmiştir. Başvuru önceliğine göre seçilen 30 öğretmenimizin dâhil olduğu kurs 21 Ekim 2019 tarihinde Şehit Hilmi Bıyıklı İlkokulu Zekâ Oyunları Atölyesinde başlamıştır.

Günümüzde dijital dünyanın adeta esiri olmuş çocuklarımızı bu ortamdan biraz olsun uzaklaştırıp zihinsel ve bilişsel gelişimlerine katkıda bulunulabilmesi; sosyalleşmelerine ve iletişim becerilerini geliştirebilmelerine fırsat verecek ortamların okullarımızda oluşturulabilmesi için bu eğitim gerçekleştirilmektedir. Birçok okulumuzda kullanılmaya başlanan zekâ oyunlarının ve bazı okullarımızda bulunan zekâ oyunları sınıflarının daha etkin kullanılabilmesi için öğretmenlerimizin yeterliliklerinin arttırılması hedeflenmektedir.

Kurs, hafta içi 2 gün akşam olmak üzere, eğlenceli ve öğretici etkinlikler eşliğinde yoğun bir programla yürütülüyor. 18 Kasım 2019 tarihinde tamamlanacak olan birinci grup eğitiminin ardından, kursu almak isteyen diğer öğretmenlerimiz için yeni gruplar oluşturulması planlanmaktadır. Bu nedenle katılmak isteyen öğretmenlerimizin Nurettin Ok Halk Eğitim Merkezi'ne görev yeri belgeleri ve nüfus cüzdan fotokopileriyle şahsen başvurmaları gerekmektedir.

Kursta eğitici olarak görev alan Zekâ Oyunları Eğitmeni Taner KILIÇ; "Çocukların evrensel dili oyundur. Çocuklar oyun aracılığıyla kendilerini ve dünyayı keşfetmeyi öğrenirler. Oyun, çocuğun yaşamsal deneyimler kazanabildiği etkin bir öğrenme aracıdır. Sadece fiziksel dünyayı algılamada değil, mantıksal bilginin oluşmasında da doğal bir kaynaktır. Çocuklar için önemli ve etkili bir öğrenme fırsatıdır. Tüm bu gereklilikler ve bireylerin ilgi ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, Zekâ Oyunları Öğreticiliği kurs programını ilimizde uyguluyoruz. Ben öncelikle kendilerini geliştirmek ve geleceğimizin nitelikli nesillerini yetiştirmek için eğitimin açılmasını talep eden ve katılan tüm öğretmenlerimize, kursun açılmasında gerekli desteği sağlayan İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz yöneticilerine, Nurettin Ok Halk Eğitim Merkezi Müdürümüz Zekeriya YELMEN'e ve Müdür Yardımcısı Mahir TÜRKOĞLU'na teşekkürlerimi sunuyorum." şeklinde görüşlerini belirtti.

13-11-201913-11-201913-11-201913-11-201913-11-201913-11-201913-11-201913-11-2019

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762801800, 03762801900

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.