ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hz. Muhammed'in (Sav) Eğitim Metodu

Hz. Muhammed'in (Sav) Eğitim Metodu

Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüzün YÖGEP (Yönetici Gelişim Programı) kapsamında, ilimizde bulunan tüm İmam Hatip Liseleri ve İmam Hatip Ortaokul yöneticilerinin katıldığı gelişim programı 30.12.2020 Çarşamba günü gerçekleştirildi.

Elektronik ortamda e-toplantı şeklinde yapılan toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK de katıldı. Toplantının panelisti Karatekin Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih GÜZEL'di.

İl Milli Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK selamla konuşmasıyla programın açılışını yaptı.  Akabinde panelist Fatih GÜZEL, "O (Hz. Muhammed) sizin için en güzel örnektir.(Ahzap 21)" Ayet mealiyle konuşmasına başladı. "O diri diri çocuğunu toprağa gömen bir nesli inşa etti. O öyle bir öğretmendi, örnek bir muallimdi. Peki, muallimlik yaparken hangi ilkeleri dikkate aldı?" sorusunu sorarak, cevap niteliğindeki konuşmasını, bu ilkeleri maddeler halinde ve örnekleriyle sıralayarak devam ettirdi.

-          "O bir şey anlatmadan önce muhatabını hazırlardı (motive ederdi).

-          Muhatabını öğrenmeye teşvik ederdi.

-          Konuyu anlatırken güzel örnekler kullanırdı. "Sizinle benim örneğim; ateş yakıp da, ateşine cır cır böcekleri ve kelebekler düşmeye başlayınca, onlara engel olmaya çalışan çobana benzer."

-          Temsiller ve benzetmeler yapardı. "Kuran okuyan Müslüman turunca benzer. Tadı da kokusu da güzeldir."

-          Çok konuşmaz, sık sık, kısa ve veciz ifadeler kullanarak konuşurdu.

-          Konuşurken muhataplarını sıkmamaya özen gösterirdi.

-          Kelimelerini tek tek, açık ve sarih bir şekilde seçerdi.

-          Duruma göre konuyu anlatmadan önce soru sorardı ve soru sormaya teşvik ederdi. "cehaletin ilacı soru sormaktır." derdi.

-          Soru soran kişinin ihtiyacına göre cevap verirdi. Aynı soruya, soranın durumuna uygun farklı cevaplar verdiği fazlasıyla mevcuttur.

-          Eğitim metodunda tedricilik vardı. "Sahabeler; biz Efendimiz'den 10 ayet-i kerime alır, öğrenir, hayatımızda tatbik eder sonra yeni 10 ayet alırdık."

-          Eğitimi merhemet temelliydi. Sevgi dolu ve yumuşak huylu idi.

-          O insanların onurunu rencide etmemeye büyük özen gösterirdi. İnsanları kırmak yerine daha farklı çözümler getirirdi.

-          Kadınların eğitimine büyük önem verirdi. Onların eğitimi için özel gün ayırırdı.

-          Onun eğitimi kapsayıcıydı. Irk, cinsiyet, zengin-fakir ayrımı yapmazdı."

İlimiz Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü Mehmet MARANCI'NIN moderatörlüğünde gerçekleşen toplantı, katılımcıların büyük beğenisini topladı.

Konuşmacı Doç. Dr. Fatih GÜZEL ve katılımcıların iyi dilek ve temennileriyle toplantı sona erdi.

06-01-202106-01-2021

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.