ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüzün Merkezi Sınav ve Bursluluk Sınavı Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüzün Merkezi Sınav ve Bursluluk Sınavı Mesajı

Çankırı İl Milli Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK, 2 Haziran 2018 Cumartesi günü yapılacak olan Merkezi Sınav ve 3 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak olan İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS)  öncesi mesaj yayınladı. 

Sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin yapılacak merkezî sınav 02 Haziran 2018 Cumartesi günü yurt içi ve yurt dışı tüm sınav merkezlerinde Türkiye saatiyle birinci bölüm 09.30’da, ikinci bölüm 11.30’da başlayacaktır.

İlk olarak sözel bölüm 50 soru ve 75 dakika, ikinci olarak sayısal bölüm 40 soru 60 dakika olmak üzere uygulanacaktır.

Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrenciler en geç saat 09.00’da, fotoğraflı sınav giriş belgelerinde belirtilen binada hazır bulunacaktır. Öğrenciler sınava gelirken yanlarında fotoğraflı sınav giriş belgesi, geçerli kimlik belgesi (T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı veya geçerlik süresi devam eden pasaport, yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi) ile en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulunduracaktır. Geçerli kimlik belgesi ve fotoğraflı sınav giriş belgesi yanında olmayan öğrenciler sınava alınmayacaktır. 

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS)  ise 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11 inci sınıfların sınavı, 03 Haziran 2018 yurt içi ve yurt dışı sınav merkezlerinde Türkiye saatiyle 10.00’da merkezî sistemle aynı anda başlayıp, tek oturum olarak yapılacaktır.

Sınavda 4 (dört) seçenekli 100 soru sorulacak, sınav süresi 120 dakika olarak uygulanacaktır.     Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrenciler en geç saat 09.30’da Fotoğraflı Sınav Giriş Belgelerinde belirtilen salona alınmak üzere hazır bulunacaktır.

 

Sevgili Öğrenciler; yıllardır eğitim camiasının içinde olan bir yönetici olarak Merkezi Sınav ve Bursluluk Sınavları öncesi birkaç önemli hatırlatmada bulunmak istiyorum:

 

Lütfen sorunun tamamını okuyup, soru kökünün altını çizin. Kodlama yaparken soru numaralarının ve cevap şıkkının aynı olduğunu kontrol edin. Çözümü basit olsa bile ayrıntıları yazmanızda önemli yararlar var. Yorulduğunuzu hissettiğinizde, yaklaşık 15-20 saniye kadar kendinizi dinlendirip, düzenli nefes egzersizi yapın. Soru köklerindeki altı çizili, olumlu-olumsuz ifadelere özellikle dikkat edin. Zorlandığınız sorularla inatlaşmak yerine, diğer soruya geçin ve vaktiniz kaldığında bu soruyu tekrar çözmeyi deneyin. Unutmayın ki sınavda zor soru ve kolay soruların puan değeri eşittir. Her iki sınavda da 3 yanlış cevabınız 1 doğru cevabınızı eksilteceğinden dolayı emin olmadığınız ve iki seçeneğe indiremediğiniz durumlarda o soruyu boş bırakmanız daha uygun bir yöntem olacaktır. 

Öğrencilerimizin sınavlarda daha başarılı olabilmeleri için sınav yapılacak saatlerde gerek trafikte, gerekse sınav salonlarının etrafında onları rahatsız edecek her türlü gürültü ve davranışlardan kaçınılması son derece önemlidir. Çocuklarımızın sağlıklı bir sınav ortamında cevaplarını verebilmeleri için sükûnet ve sessizliğin sağlanması gerekmektedir.  Öğrencilerimizin, gürültü kirliliğinden uzak, sessiz ve huzurlu bir ortamda sınava girmelerinin sağlanabilmesi için sınav yapılacak okul çevresinde sessizliğin sağlanması, araç sahiplerinin okul çevresinde araç kornalarını sınav süresince mümkün olduğu kadar kullanmamaları, okul çevresindeki inşaat vb. çalışmaların sınav süresince durdurulması, seyyar satıcıların okul bahçesi ve çevresinde bulunmamaları oldukça önemlidir. Diğer sınavlarda olduğu gibi bu sınavda da halkımızın gerekli hassasiyeti göstereceğini bilerek şimdiden teşekkür ediyorum.

Bu vesile ile Merkezi Sınav ve Bursluluk Sınavlarının İlimiz ve Ülkemiz adına hayırlara vesile olmasını diler, sınavda görev alan yönetici ve öğretmenlerimize, diğer kamu görevlilerine, ailelere teşekkür eder, öğrencilerimize başarılar dilerim.

 

 

Muammer ÖZTÜRK

        Çankırı Milli Eğitim Müdürü

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.