ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimizde MEB Öğrenci Başarı İzleme Araştırması (ÖBİ) Gerçekleştirildi

İlimizde MEB Öğrenci Başarı İzleme Araştırması (ÖBİ) Gerçekleştirildi

Millî Eğitim Bakanlığı eğitimde süreç odaklı değerlendirme yaklaşımını benimseyerek öğrencilerin öğretim programlarında yer alan kazanımları edinme düzeylerini belirlemek ve izlemek amacıyla 17 Mayıs 2022 tarihinde 81 ilin tamamında Öğrenci Başarı İzleme Araştırması (ÖBİ) gerçekleştirmiştir. Araştırma, salgın döneminde öğrencilerin olası öğrenme kayıplarının tespit edilerek gerekli desteklerin sağlanması açısından önem taşımaktadır.

 

Ülke genelinde Bakanlığımız tarafından belirlenen örneklem okullarda uygulanan Başarı İzleme Araştırması, 4 ve 7. sınıf seviyelerinde Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri ders alanlarındaki kazanımları; 10. sınıf seviyesinde ise Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji ders alanlarındaki kazanımları ölçmektedir

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen örneklem içerisinde ilimizden 4. sınıf düzeyinde Güneş İlkokulu ve Mehmet Akif Ersoy İlkokulu; 7. Sınıf düzeyinde ise Şehit Yahya Coşkuner Ortaokulu ve Yukarıöz Ortaokulu yer almıştır. İlimizdeki ÖBİ uygulamasının koordinasyonu; baskı, paketleme, dağıtım işlemleri Çankırı Ölçme Değerlendirme Merkezi tarafından gerçekleştirildi. Bakanlık görevlisi Ebru KANTARCIOĞLU da araştırmayı yerinde gözlemlemek amacıyla uygulama süresince okullarımızı ziyaret etti.

                                                                                                                           

            Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut ÖZER, öğrencilere değerlendirme yapılan her alan içindeki alt öğrenme alanlarına ait kazanımları edinme düzeylerini içeren karnelerin Öğrenci Değerlendirme Merkezi Ortak Platformu vasıtasıyla iletileceğini ve böylece öğrencilerin eksikliklerini görüp okullar aracılığıyla gerekli destek çalışmalarının yapılacağını kaydetti.

23-05-202223-05-202223-05-202223-05-202223-05-202223-05-2022

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.