ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İmam Hatip Okulları Yöneticilerinin Katıldığı Nisan Ayı YÖGEP Semineri Gerçekleştirildi

İmam Hatip Okulları Yöneticilerinin Katıldığı Nisan Ayı YÖGEP Semineri Gerçekleştirildi

Bakanlığımız Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'nün planladığı ve İmam Hatip Okulları yöneticilerinin katıldığı, Yönetici Gelişim Programının (YÖGEP) seminer çalışması, İlimiz Din Öğretimi Şube Müdürü İbrahim FIRAT'IN başkanlığında, Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mehmet MARANCI'NIN moderatörlüğünde 29.04.2021 Perşembe günü çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

Toplantıya konuşmacı olarak Çankırı Karatekin Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. İbrahim AKYOL katıldı. Programın konusu, "Ülkemizin din eğitimine, ilmî, tarihi ve kültürel mirasına katkıda bulunan medeniyet öncülerimiz, âlimler, bilim insanları ve öncü şahsiyetler ile eğitim camiasına örnek çalışmalarıyla ilham veren ve iz bırakan eğitimciler" oldu.

            Bu çerçevede programa katılan Çankırı Karatekin Üniversitesi, Edebiyat Fakültesinden Doç. Dr. İbrahim AKYOL, geçen hafta vefat eden, eserleri ve faaliyetleri ile sadece Türkiye'de değil İslam dünyasında tanınmış bir âlim olan Prof. Dr. Ali ÖZEK ile İslami İlimler Araştırma Vakfı'nı (İSAV) anlattı.

Prof. Dr. Ali ÖZEK'in yaşamından kesitler sunan AKYOL, Ali ÖZEK'in faaliyetlerinin üniversite dışında özellikle 1970 senesinde 48 arkadaşıyla kurduğu İslami İlimler Araştırma Vakfı'nda yoğunlaştığını belirtti. Bu Vakfın İslam bilimi, tarihi, kültürü, sanatı vb. alanlarda ulusal ve uluslararası seviyede ilmî toplantılar yaptığını, burada sunulan bildiriler ile müzakerelerin kitaplaştırıldığını, böylece İslam Dünyasına kalıcı eserler kazandırıldığını söyleyen Doç. Dr. İbrahim AKYOL, bu toplantıların çoğunun Ali ÖZEK'in riyasetinde ve ufuk açıcı engin birikimleri ile gerçekleştiğini belirtti.

Ali ÖZEK'in telif 13 adet, tercüme 10 adet eseri olduğunu makale ve bildirilerinin sayısını ise bilinmediğini söyleyen İbrahim AKYOL, Prof. Dr. Ali ÖZEK'in 20 yüzyılda Türkiye'nin ve İslam Dünyasının yüz akı âlimlerinden birisi olduğunu özellikle vurguladı.

30-04-202130-04-202130-04-202130-04-202130-04-2021

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.