ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul´un Fethinin 565. Yıl Dönümü

İstanbul´un Fethinin 565. Yıl Dönümü

İstanbul´un fethedilmesinin 565. yılı nedeniyle İlimiz Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından "İstanbul´un Fethi ve Fatih Sultan Mehmet" konulu program düzenlendi. 

Program; fethi anlatan sinevizyon gösterisiyle başladı. Akabinde Karatekin Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih GÜZEL; okulumuza da ismini veren, "Peygamber müjdesine nail olan Sultan, Fatih Sultan Mehmet´in çocukluğu, gençliği, eğitim hayatı ve manevî terbiyesi konularında aydınlatıcı ve etkileyici bilgiler verdi.

Doç.Dr. Fatih GÜZEL, özellikle "II. Mehmet İstanbul´u almak için harekete geçtiğinde 19 yaşında bir gençti. Bütün koşullar ve zorluklar İstanbul´u almasını neredeyse imkansız kılıyordu. Ancak O yılmadı. Fetih için birçok askerî, siyasî hazırlıklar yaptırdı. Belki bunlardan daha önemlisi çocukluk çağından itibaren yaptığı manevî hazırlıktır. O kendini ilk tahta çıktığı 12 yaşından itibaren Fethe hazırlıyordu. O´nun fetihten önce söylediği YA BEN KOSTANTİNİYYE´Yİ ALIRIM YA KOSTANTİNİYYE BENİ ifadesi her şeyi özetlemektedir." vurgusuyla ruhen kendini nasıl fethe motive ettiğini anlattı.

Çankırı´dan, İsfendiyaroğulları Beyliğinden 20000 civarında askerin Fetihte görev yaptığını da sözlerine ekledi. Programı Çankırı Hasan Gülhan Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencileri de beğeniyle takip ettiler.

Program sonunda hocamıza okul müdürümüz tarafından hediye takdim edildi.

 

05-06-201805-06-2018

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.