ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İyi Düşün Doğru Karar Ver… Zeka Oyunları Sınıflarımız

İyi Düşün Doğru Karar Ver… Zeka Oyunları Sınıflarımız

İnsanın düşünme, akıl yürütme, nesnel gerçekleri algılama, kavrama, yargılama ve sonuç çıkarma yeteneklerinin tümü zekâ olarak adlandırılmaktadır. İnsan zihnini kullanarak belirli bir sorun üzerinde düşünür, çıkarımlarda bulunur, fikirler üretir ve soruna çözüm yolları geliştirir. Zekâ Oyunları ise bireylerin kendi potansiyellerinin farkına varabilmeleri, hızlı ve doğru karar verebilmeleri, problemler karşısında kendilerine özgü çözüm yolları üretebilmeleri ve en önemlisi de kendilerini sürekli yenileyebilmeleri için sunulan etkinlikler olarak tanımlanabilir.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaokullarda uygulanması için seçmeli olarak zekâ oyunları dersi getirilmiştir. O halde diyebiliriz ki, Milli Eğitim Bakanlığı düşünen, fikir üreten, karşılaştığı sorunlara hızlı ve etkili çözüm yolları bulabilen, potansiyelinin farkında olup bu potansiyeli doğru ve etkili bir şekilde kullanabilen bireyler yetiştirmek çabasını önemsemektedir.

Öğrenciler zekâ oyunları esnasında sadece eğlenmemekte karşılaştığı aynı probleme farklı düşünme becerileri sunup, farklı stratejiler geliştirmekte, hızlı ve mantıklı karar verme becerisini ortaya koyabilmektedir. Ayrıca öğrencilerin özgüvenlerinin artmasına da katkı sağlamaktadır.

Öğrenciler zekâ oyunlarında edindikleri beceriler sayesinde de gerçek hayatta karşılaştıkları sorunlara çözüm üretebilen mantıklı ve analitik düşünme becerisi geliştirebilen bireyler haline gelmektedir.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak il genelindeki birçok okulumuzda zekâ oyunları sınıfları ya da alanları oluşturulmuş ve bu sınıf ve alanların gerekli donatımları gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bu donatım faaliyetlerine belirlenen plan dâhilinde devam edilmektedir.

Konuyla ilgili olarak Hazım Dağlı İlkokulu Sınıf Öğretmeni Hüseyin SÜĞÜN; “Milli Eğitim Müdürlüğümüzün donatım desteğiyle akıl ve zekâ oyunlarının yer aldığı Zenginleştirilmiş Eğitim Sınıfı (ZES) kurduk. Sınıfımız tüm zekâ düzeylerini geliştiren IQ seviyesini artırdığı kanıtlanmış yaklaşık elli çeşit oyunun yer aldığı zengin bir eğitim alanıdır. Oyunlar öğrencilerimizin tüm gelişim alanlarının ( bilimsel, fiziksel, sosyal ve duygusal) gelişimlerine katkı sağlamaktadır.” dedi.

20-07-201820-07-201820-07-201820-07-201820-07-2018 

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.