ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Karatahtadan Akıllı Tahtalara… Dersliklerimiz

Karatahtadan Akıllı Tahtalara… Dersliklerimiz

Birey çocukluk ve gençlik yıllarının çok önemli bir kısmını dersliklerde geçirmektedir. Bu süreç birey için hayatının en önemli ve geleceğine yön verdiği kritik bir döneme tekabül etmektedir. Bu nedenle dersliklerin öğrencilerin yorulmadan, sıkılmadan ve verimli bir şekilde kullanacağı mekânlar olarak tasarlanması önemlidir.        

Görüldüğü üzere eğitim öğretim faaliyetlerinin amacına ulaşmasındaki en önemli dış etkenlerden birisi hiç kuşku yok ki derslik ve fiziki mekân şartlarının iyi olmasıdır. Yapılan araştırmalar fiziki yeterlilikleri uygun olmayan okullarda öğrencilerin motivasyonunun istenilen düzeyde olmadığını, derse katılım ve isteklerinin de daha az olduğunu göstermektedir.

İyi planlanmış, gerekli ve kaliteli malzemelerle donatılmış, yeterli miktarda aydınlatılmış bir derslikte öğrenciler daha katılımcı ve istekli bir şekilde derse gelecek, vaktini daha verimli kullanacak ve bu mekânda bulunmaktan sıkılmayacaktır.

Yine okullarımız için önemli bir mekân olan idari bölümler ise tüm okulun yönetildiği ve gelen davetlilerin ağırlandığı alanlardır. Okulun prestiji ve olumlu izlenimi açısından bu alanların göze hoş gelecek mekânlar olarak düzenlenmesi önemlidir. Ayrıca idari bölümün modern eşya ve araçlarla tasarlanması idarecilerin çalışma verimini artıracak, kendilerini değerli hissetmelerini sağlayacak ve bu sonuç dolaylı olarak okul başarısına yansıyacaktır.

Eğitimin kalitesini artıran önemli bir unsur olarak karşımıza çıkan fiziki mekânların yeterliliği konusu İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öncelikli planlarımız arasındadır. İlimizde bulunan okulların tamamına yakınında derslik bazında fiziki yeterlilikler artırılmış olup gerekli donatım faaliyetleri çağın şartlarına uygun eğitim öğretim araçlarıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca idari mekânların fiziki yeterlilikleri de sağlanarak okul idarecilerinin daha verimli çalışıp, gelen misafirlerini daha iyi ağırlayabileceği ferah ve modern mekânlar haline dönüştürülmüştür.

Hacı Muradı Veli İmam Hatip Ortaokulu Matematik öğretmeni Ahmet Ali GÖKSU, “Okulumuz öğretmenler odasının geniş ve ferah olması öğretmenlerin teneffüslerde ve boş ders saatlerinde rahat bir şekilde dinlenmesini ve okul ile ilgili işlemlerini yapmasına imkan sağlamaktadır. Okulumuzdaki idari mekanlarımız, gelen velilerimizi rahat şekilde misafir etmemize olanak sağlıyor. Bu değişim öğrenci, öğretmen ve ziyaretçilerimiz açısından olumlu karşılanmaktadır.  Sınıf ortamında ders araç gereçlerinin ve sınıflardaki malzemelerin yeni ve eksiksiz olması öğrencilerin ilgisini ve merakını arttırmaktadır, bu da eğitim öğretime olumlu yansımaktadır.” dedi.

 

20-06-201820-06-201820-06-201820-06-201820-06-201820-06-201820-06-201820-06-201820-06-2018

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.