ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kızılırmak Ortaokulu Tübitak Bilim Fuarı Sergisi Gerçekleştirildi

Kızılırmak Ortaokulu Tübitak Bilim Fuarı Sergisi Gerçekleştirildi

Kızılırmak Ortaokulu öğrencilerinin hazırladığı, Hakan EKERBİÇER tarafından proje yürütücülüğünün yapıldığı TUBİTAK 4006 Bilim Fuarı gerçekleştirildi. 6 araştırma 1 inceleme 5 tasarım projesi 24 öğrenci ve 9 danışman öğretmen rehberliğinde hazırlanarak sergilendi. Sergi açılışı Kızılırmak Ortaokulu spor salonunda, ilçede bulunan kurum müdürleri, ARGE birimi, veliler ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

KAYBOLAN TOPRAK 

Öğrencilerimiz Akkız AKÇA ve Eylül Su BOZDAĞAN tarafından gerçekleştirilen projede dünyamızın en önemli sorunlarından biri olan erozyonla mücadelede bitki örtüsünün ne kadar etkili olduğunu anlamaya çalışılmıştır. Bunun için hazırlanan birimde bitki örtüsü bulunan diğerinde bulunmayan 2 tane plastik kap hazırlandı. Bu iki kaba su döküldüğünde bitki örtüsü olan kap ile olmayan kap arasında gerçekleşen toprak kaybı miktarı gözlendi. Bitki örtüsünün olduğu kaptan su daha berrak akarken bitki örtüsü olmayan kapta suyun bulanık ve topraklı aktığı görüldü. Bu da erozyonda bitki örtüsünün ne kadar önemli olduğu öğrencilerimiz tarafından deneyle ispatlanmış oldu.

Proje yürütücüsü Hakan EKERBİÇER, “Gerçekleştirilen TUBİTAK 4006 projesi ile araştıran sorgulayan inceleyen bir okul ikliminin oluşmasına büyük katkı sağlamıştır. Fuara velilerin ilçe halkının ilgisinin yoğun olması Kızılırmak ilçesinin bilime ne kadar değer verdiğini göstermektedir. Projelerin gerçekleşmesinde emeği olan okul idaremize, rehberlik eden öğretmen arkadaşlarıma, fuarda bizi yalnız bırakmayan konuklarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

10-04-201910-04-201910-04-201910-04-2019

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.