ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

LGS Tercih Danışmanlığı EBA Üzerinden Yapılacak

LGS Tercih Danışmanlığı EBA Üzerinden Yapılacak

LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

LGS tercih kılavuzu ile ilgili son dakika açıklaması yapıldı. Aşağıdaki link üzerinden kılavuza ulaşabilirsiniz. LGS kapsamında lise tercihleri 20 Temmuz tarihinde başlayacak ve 29 Temmuz'a kadar devam edecek.

 

LGS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

Tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından https://e¬okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır. Sınava giren ve Merkezî Sınav Puanına sahip olan öğrenciler dâhil tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorundadır.

Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda, öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ile Pansiyonlu Okullar tercih ekranı açılmayacaktır. Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kesin kayıt işlemini tamamlamış öğrenciler, tercihte bulunamayacaktır. Öğrenciler, ilk olarak Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapacaklardır. Yerel yerleştirme tercihlerinden ilk 3 (üç) okulu Kayıt Alanından seçmek şartıyla öğrenciler en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabileceklerdir. Yapılan tercihlerde; aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 (üç) okul seçilebilecektir.

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri hâlinde merkezî sınavla öğrenci alan okullar için açılacak Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 10 (on) okul; Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla 5 (beş) okul olmak üzere toplamda en fazla 20 (yirmi) okul tercihinde bulunabilecektir.

 

YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğü ve tercihleri doğrultusunda; yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ise öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devam-devamsızlık kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecektir. Yerleştirme yapılacak okullar http://www.meb.gov.tr veya https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır. Yerleştirme sonuçları 10 Ağustos 2020 tarihinde ilan edilecektir.

 

TERCİH DANIŞMANLIĞI HİZMETİ NASIL VERİLECEK?

Bu yıl yaşanan salgın nedeni ile okullarımızda ve rehberlik araştırma merkezlerinde tercih danışmanlığı hizmeti yüz yüze verilemeyecek EBA üzerinde yapılacaktır. İnternet erişimi olmayan öğrenci ve veliler de Çankırı Şehit Yusuf Çelik Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünden telefonla tercih danışmanlığı hizmeti alabileceklerdir.

Tercihlerle ilgili tüm bilgi ve belgelere, tercih listelerine Çankırı Şehit Yusuf Çelik Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünün http://cankiriram.meb.k12.tr/ internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Tercih sürecinde de tüm öğrenci ve velilerimizin yanında olduğumuzu belirtir, geleceğimizin teminatı sevgili öğrencilerimize yeni eğitim hayatında başarılar dileriz.

Ayrıntılı Bilgi ve Uzman Desteği İçin, ALO REHBERLİK: 0376 213 16 01

20-07-2020

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.