ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Liselerde 'Kök Değerler' Projesi Başladı

Liselerde 'Kök Değerler' Projesi Başladı

Öğretimin sadece bilişsel-zihinsel öğrenmelerle sınırlı kalmayıp öğrencilerin duygu, tutum, değer, inanç gibi duygusal davranışlarının hepsinin geliştirilmesi ve eğitimin bütüncül olarak ele alınması amacıyla hazırlanan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan 'Kök Değerler Projesi' liselerimizde uygulanmaya başladı.

Çankırı İl Mili Eğitim Müdürlüğü İl Proje Yürütme Kurulu ilk toplantısını yaptı. Toplantıda il genelinde yapılacak faaliyetlerle ilgili olarak il çerçeve planı hazırlandı. Okullar da il çerçeve planı doğrultusunda okul eylem planlarını hazırlayarak uygulamaya başlayacaklardır. Aralık ayının değerleri 'Adalet' ve 'Dostluk' olarak belirlenmiştir.

Bu projeyle, değer ve tutumların öğrencilere bilişsel düzeyi aşarak, duygu ve davranış boyutunda kazandırılması, okuldaki yaşam kalitesinin yükseltilmesi, öğrencilerin okulda kendini daha güvenli ve mutlu hissetmesi, öğrencilerin evrensel ve toplumsal değerleri içselleştirerek başta kendisini, ailesini, ülkesini ve dünyayı daha iyi hâle getirebileceğinin farkına varması amaçlanmaktadır

Proje Kapsamında; İl, ilçe ve okullarda Kök Değerler Yürütme Kurulları oluşturulacaktır. Oluşturulan kurullar sürece ilişkin yönetim, organizasyon ve takip görevini üstlenecektir.

"Değerler Eğitimi - Öğretim Programlarında Yer Alan Kök Değerler Temalı Etkinlik Kitabı'nın okullarda nasıl uygulanacağına kazanım, gösterge, kavramlar ve il çerçeve planı doğrultusunda, okul ve çevre şartları göz önünde bulundurularak Okul Yürütme Kurulu tarafından karar verilecektir. Tüm öğretmenler, girmiş oldukları derslerde, işlemiş oldukları konular içerisinde kök değerleri vurgulama ve farkındalık oluşturma konusunda eşit derecede sorumluluk sahibi olacaktır.

 

07-12-202207-12-202207-12-202207-12-202207-12-202207-12-2022

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762801800, 03762801900

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.