ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Liselere Giriş Sınavı Öncesinde Alınan Önlemler ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Liselere Giriş Sınavı Öncesinde Alınan Önlemler ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Liselere Giriş Sınavı toplantısı İl Milli Eğitim Müdürümüz Muammer ÖZTÜRK'ün başkanlığında çevrim içi olarak gerçekleştirildi. Toplantıya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılarımız, İlçe Milli Eğitim Müdürlerimiz,  Şube Müdürlerimiz, il merkezi ve ilçelerimizdeki  resmi ve özel ortaokul müdürleri ile imam hatip ortaokulu müdürleri katıldı.

Toplantıda Liselere Geçiş Sınavı öncesi ve sınav esnasında alınacak tedbirler ve planlamalar hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu. Okul müdürlerimizin sınav ile ilgili soruları cevaplandırıldı.

İlimiz genelinde 47 okul, 159 sınav salonumuzda 2.069 öğrencimiz LGS Sınavına girecektir. 35 öğrencimiz tek kişilik salonda, bir öğrencimiz evde sınav hizmetinden yararlanacaktır. Sınav sürecinde 630 öğretmenimiz görev alacaktır.

Sınav ile ilgili  açıklamalar:

Sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin yapılacak merkezî sınav 6 Haziran 2021 Pazar günü yurt içi ve yurt dışı tüm sınav merkezlerinde Türkiye saatiyle birinci bölüm 09.30'da, ikinci bölüm 11.30'da başlayacaktır. İlk olarak sözel bölüm 50 soru ve 75 dakika, ikinci olarak sayısal bölüm 40 soru 80 dakika olmak üzere uygulanacaktır.

İki oturum arasındaki 45 dakikalık sürede öğrencilerimizin bahçe dışına çıkışlarına izin verilmeyecektir.

Fotoğraflı Sınav Giriş Belgesi 22 Mayıs 2021 tarihinden itibaren elektronik ortamda okul müdürleri tarafından alınabilmektedir, giriş belgesi mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrencimizin sınava gireceği salon ve sırada hazır bulundurulacaktır.

Salgın sebebiyle özel durumdaki öğrencilerimiz hariç bütün öğrencilerimiz sınava kendi okullarında girecektir. Öğrencilerimiz sınıf, sıra numarası gibi bilgilerini e-Okul sisteminden öğrenebilirler.

Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrencilerimizin en geç saat 09.00'da sınava girecekleri binada hazır bulunmaları gerekir.

Öğrenciler sınava gelirken yanlarında geçerli kimlik belgesi (Fotoğraf zorunluluğu bulunmamaktadır. T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı veya geçerlilik süresi devam eden pasaport, yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi) ile en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulundurmalıdır.

Üzerlerinde kullanımı doktor raporu ile belirlenen hasta veya engellilere ait cihazlar (işitme cihazı, insülin pompası, şeker ölçüm cihazı ve benzeri) hariç,  çanta, cüzdan, cep telefonu, telsiz, radyo, saat, bilgisayar, kamera ve benzeri iletişim araçları ile depolama kayıt ve veri aktarma cihazları, kablosuz iletişim sağlayan cihazlar ve kulaklık, kolye, küpe, bilezik, yüzük, broş ve benzeri eşyalar ile her türlü elektronik ve/veya mekanik cihazlar, databank sözlük, hesap makinesi, kâğıt, kitap, defter, not vb. doküman, pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlar, delici ve kesici aletlerle öğrenci sınav binasına alınmayacaktır.

Sınava girecek öğrenciler ile sınav görevlilerinin Corona virüs risk durumları Sağlık Bakanlığımız tarafından kurumumuza bildirilmektedir. Riskli olduğu tespit edilen görevlilerin, görevleri iptal edilecektir. Günlük olarak Sağlık Bakanlığı ile koordineli olarak takip edilen  ve PCR testi pozitif , temaslı olan öğrencilerimiz ise ayrı salonlarda, gerekirse ayrı binalarda sınava alınacaklardır.

Öğrenciler sınav salonlarına bandajı çıkarılmış şeffaf pet şişe içerisinde su getirebileceklerdir. İlk 15 dakikadan sonra gelen adaylar sınava alınmayacaklardır.

Sınav sonuçları 30 Haziran 2021 tarihinde açıklanacaktır.

Salgın nedeniyle okullarımızda alınan önlemler:

Sınav gününden bir gün önce tüm okullarımızın genel temizliği (özellikle sınıflar ve tuvaletler) su ve deterjan kullanılarak tekrar yapılacaktır. Okulda sık dokunulan yüzeylerin (kapı kolları, sıralar, masa yüzeyleri, merdiven tırabzanları gibi) temizliğine özellikle dikkat edilecektir.

Adayların sınav yapılacağı okulun bahçesine girişleri sırasında sosyal mesafenin korunması sağlanacak, yığılma oluşmasını engelleyecek önlemler alınacaktır. Sınavda görevliler ve öğrencilerimiz dışındaki kişiler ile öğrenci velilerinin okulun bahçesine ve sınav salonlarının bulunduğu binalara girişlerine izin verilmeyecektir.

Adaylar sınavın yapılacağı okulda maskelerinin nemlenmesi durumunda yenisiyle değiştirebileceklerdir. Maske değiştirme söz konusu ise aday el antiseptiği kullanacaktır. Nemlenmiş maskeler ağzı kapaklı çöp kutusuna/çöp torbasına atılacaktır. Adaylar yerlerine oturduklarında ve sosyal mesafe ayarlandıktan sonra, maskelerini çıkararak sınavlarına devam edebileceklerdir.

Sınav salonları her oturum sonrası pencereler açılarak havalandırılacaktır. İlçeler dahil bütün okul ve sınav salonlarımızda Müdürlüğümüz tarafından yeteri kadar dezenfektan ve maske temini sağlanmıştır.

Sınav sonrası yoğunluk yaşanmaması için soru kitapçıkları 07.06.2021 Pazartesi gününden itibaren, öğrencilerimizin sınava girdikleri okullardan alınabilecektir.  

Genel açıklamalar:

Sınava girecek öğrencilerin acil iş ve işlemlerinin görülebilmesi amacıyla nüfus müdürlükleri 5 Haziran 2021 Cumartesi günü 10.00 - 16.00 saatleri arasında; 6 Haziran 2021 Pazar günü ise 07.00 - 10.00 saatleri arasında açık bulunacaktır. 

Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 6 Haziran 2021 Pazar günü; sınava girecek öğrenciler ile beraberlerindeki refakatçi ve/veya yakınları, 07.00-15.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaklardır.

6 Haziran 2021 Pazar günü kırtasiyeler 07.00 - 15.00 saatleri arasında açık olabilecektir.

Kolluk birimlerince sınavın yapılacağı okul çevrelerinde devriye faaliyetleri yoğunlaştırılarak sınava girecek öğrencilerin dikkatlerini dağıtmasına neden olabilecek gereksiz korna çalınması ve gürültüye neden olacak diğer faaliyetlerde bulunulması önlenecektir.

Sınav süresi boyunca gürültü yapılmaması konusunda kamuoyu farkındalığını artıracak tedbirler alınmıştır.

İl genelinde uygulanacak sınav merkezlerimizde, sınav sorularının sınav merkezlerine ulaştırılmasında destek sağlayan Emniyet ve Jandarma Teşkilatımıza; Covit ile ilgili pozitif ve temaslı öğrencilerimizin sınav merkezlerine nakli konusundaki katkılarından dolayı AFAD İl Müdürlüğümüze ve İl Sağlık Müdürlüğümüze; Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınavı'nın ilimiz ve ülkemiz adına hayırlara vesile olmasını diler; sınavda görev alan yönetici ve öğretmenlerimize, diğer kamu görevlilerine ve ailelere teşekkür eder, öğrencilerimize başarılar dileriz.

 

 

03-06-202103-06-202103-06-202103-06-202103-06-202103-06-202103-06-2021

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.