ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MEB'in Yapay Zekâlı Asistanları Milyonlarca Soruyu Cevaplıyor

MEB'in Yapay Zekâlı Asistanları Milyonlarca Soruyu Cevaplıyor

Millî Eğitim Bakanlığı Ar-Ge, inovasyon ve dijtal dönüşüm çalışmalarına sanal asistanları da ekliyor. Yaklaşık 6 aylık Ar-Ge ve pilotlama aşamalarından sonra, uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerin ve velilerin hizmetine sunulan EBA Asistan'ın ardından şimdi de MEB Asistan Türkiye ve dünya kamuoyuna tanıtıldı.

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk tanıtım programında yaptığı konuşmada,MEB Asistan'ın, 18 milyon öğrenci, veliler ve 1 milyonu aşan öğretmenin sorularını anında yanıtlamak üzere geliştirildiğini, yapay zekâ sistemi sayesinde kullanıcıları adım adım yönlendirerek en kısa sürede en doğru cevabı sunduğunu söyledi.

Türkiye'nin lider yapay zekâ şirketi CBOT'un çözüm ortaklığıyla geliştirilen MEB Asistan, gelişmiş makine öğrenimi teknolojisi sayesinde yeni kullanıcı sorularıyla sürekli öğreniyor ve gelişimini sürdürüyor. MEB Asistan, gelişmiş doğal dil işleme (NLP) özelliği sayesinde öğrencilerin ve öğretmenlerin konuşma diliyle ve istedikleri şekilde yazabildiği tüm soruları rahatlıkla anlamakta ve doğru bir şekilde cevaplandırmaktadır. MEB'in web sitesinde konumlanan asistan, soruları yanıtlarken MEB'in yayınladığı içerikler ilgili web sitesinden alınmakta ve herhangi bir güncelleme olması durumunda en güncel bilgiyi sunabilmektedir. MEB Asistan; burs işlemleri, denklik işlemleri, yurt dışı görevlendirmeler, yurt dışında yüksek lisans, bakanlık projeleri, bakanlık mevzuatı, sınavlar, kurslar gibi binlerce farklı konuda gelebilecek soruları yanıtlamak üzere geliştirilmektedir.

Tüm dünyaya örnek olabilecek yetkinlikte geliştirilen EBA Asistan ise öğrenciler, öğretmenler ve velilerin; şifre alma, şifre yenileme, ders programı sorgulama, sınavların durumunu öğrenme, öğretmenlerle görüşme, ders tekrarı yapma gibi konulardaki sorularını sosyal platformlarda âdeta bir kimseye soru sormaları gibi yazarak anında yanıtlayabilmektedir. Salgın sürecinin başlangıcında Türkiye'nin uzaktan eğitim sistemlerini aktif bir şekilde kullanmaya başladığı dönemde önemli bir rol üstlenen EBA Asistan, 13 Nisan ? 16 Ağustos tarihleri arasında, 3,1 milyon tekil kullanıcı ve 11,7 milyon konuşma ile kendi alanında bir dünya rekoruna imza attı. MEB Asistanın daha büyük hacme ulaşıp bu rekoru daha da yukarı taşıması bekleniyor. 

MEB Asistan ve EBA Asistan'a meb.gov.tr ve eba.gov.tr adreslerinde sağ alt köşedeki görseline tıklayarak açılacak chatbot penceresinden ulaşılabilmektedir.

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.