ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi Toplantısı Düzenlendi

Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi Toplantısı Düzenlendi

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle düzenlenen Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) toplantısı Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu'nda gerçekleşti.

 

Toplantıya Sayın Valimiz Abdullah AYAZ, Milli Eğitim Bakanlığı İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanımız Sayın Süleyman AKGÜL, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Muammer ÖZTÜRK, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Hayrettin ÇELİKTEN, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal ASLAN, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sayın Osman KARADENİZ, OSB başkanları, eğitimciler ve diğer ilgililer katıldı.

Ülke genelinde düzenlenen toplantılar ile Mesleki eğitim merkezleri ile işletmeler arasında var olan güçlü bağın daha da geliştirilmesi, işletmelerin gün geçtikçe artan kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması, işletmelerin mesleki eğitimle ilgili devlet teşviklerinden daha fazla yararlanmaları amaçlanmaktadır.

Saygı duruşu ve istiklâl Marşı'mızın okunması ile başlayan toplantının açılış konuşmasını Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Hayrettin ÇELİKTEN yaptı. ÇELİKTEN konuşmasında, dünya ile bilim ve teknoloji konularında rekabet edilirken Teknik Eğitimin önemine değindi.

 

Toplantıda konuşan Sayın Valimiz Abdullah AYAZ, sanayicilerimiz ve üreticilerimiz işçi ararken vatandaşlarımızın da iş aradığını ifade ederek, "Biz bu iki grubu bir araya getiremiyoruz. İş arayanlarla işçi arayanların aradıkları ve sahip oldukları nitelikler farklı. Genelde iş arayanlara sorulduğunda ne iş olsa yaparım cevabı aranıyor. Fakat iş arayanların istediği cevap bu değil. Onların istediği ihtiyaç duydukları alanda nitelik sahibi işçi.  Bu da bizim çözmemiz gereken meselelerden birisi. Çözüm yolu ise mesleki eğitim. Son dönemde Milli Eğitim Bakanlığımızın bu konuda büyük gayretleri var. Bu sorunları çözmemiz gerekiyor. Aksi durumda sanayicimiz ara eleman ihtiyacını karşılayamıyor. İnşallah yapılan çalışmalarla bu açığımızı kapatır ve sanayicimizin ara eleman ihtiyacını karşılarız. Bu konuda kurumsal olarak il genelinde bize düşen ne varsa yapmayı taahhüt ediyoruz. Sanayicimizin, üreticimizin her zaman yanındayız." dedi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanımız Sayın Süleyman AKGÜL'de proje ile ilgili düşüncelerini katılımcılarla paylaştı. Sayın AKGÜL, "Bakanlık ve Genel Müdürlük olarak çalışmalarımızın odak noktasından biri de bu iki kesimi de tatmin etmek çok önemli. İki grubu buluşturmakla kalmayıp eğitimi de sağlamak önemli. Bu kapsamda Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu yeniden belirlendi. 7 hedef 33 alt başlıkta Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü olarak, çalışmalara başladık. Meslek Eğitim Merkezlerimiz'in alt yapılarında ciddi anlamda yenilikler ve iyileştirmeler gerçekleştirdik. Bugün 7. İlimizdeyiz. Amacımız 81 ili ziyaret ederek bu çalışmaları anlatmak." dedi.

 

Toplantı yapılan sunum ve diğer konuların görüşülmesinin ardından sona erdi.

 

Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi'nin üretime ve istihdama yararlar getirmesini diliyor, ilkemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

23-02-202123-02-202123-02-202123-02-2021

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.