ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitime Ait 8 Riskli BinanınYıkımına Başlandı

Milli Eğitime Ait 8 Riskli BinanınYıkımına Başlandı

Dünyanın birçok yerinde olası bir afete karşı, zararları azaltma ve gelecekte bu tür zararları tekrar yaşamamak için önceden bir takım önlemler alınmasını zorunlu kılmaktadır. İl genelinde afet öncesinde okulda yapılması gereken çalışmalar ile ilgili öğrenci ve veli bilgilendirmeleri İlmimiz AFAD Müdürlüğü , İl Milli Eğitim Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği ile Sivil Savunma birimleri tarafından okulda verilmektedir. İl geneli uygulamalı sivil savunma tatbikatları ve bilgilendirme değerlendirme çalışmaları da yapılmaktadır. Müdürlük bünyesindeki İlk Yardım Eğitim Merkezinde de okul ve kurum çalışanlarına ilk yardım eğitimleri verilmektedir.

Olası bir deprem durumunda öğrenciler ve yakın çevrede bulunanlar için güvenli bir korunma ve geçici barınma yeri olması bakımından da okulların depreme karşı mukavemetli olması büyük bir önem taşımaktadır. Bu kapsamda, "Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik" esas alınarak yapılan güçlendirme çalışmalarında binaların yapısal ve yapısal olmayan elemanlarının hafif şiddetteki depremlerde herhangi bir hasar görmemesi, orta şiddetteki depremlerde onarılabilir düzeyde kalması, şiddetli depremlerde ise can güvenliğinin sağlanması amacıyla kalıcı yapısal hasar değerlendirmeleri sonucunda okul binaları ile ilgili değerlendirmeler teknik elemanlar tarafından yapılmaktadır.

Okullar için yapılan güçlendirme çalışmalarıyla, yapılan inceleme ve testler sonucunda binanın deprem güvenliğinin hedeflenen performans düzeyine yükseltilmesi için deprem güvenliğini arttırmaya yönelik binanın taşıyıcı sistemine yeni elemanlar eklenmekte, yapının esnekliğini ve kuvvetlere karşı dayanımını arttırıcı önlemler alınmaktadır. Güçlendirme-Maliyet analizleri sonucu ekonomik görülmeyen binalar ile ilgili olarak da teknik raporlar ve  Bakanlık görüşleri doğrultusunda  Valiliklerce yıkım kararı verilmektedir.

 

İl genelinde yapılan deprem performans çalışmaları kapsamında yıkımına karar verilen binalar ile ilgili öğrenci-personel tahliye süreçleri tamamlandıktan sonra, kış şartlarında bina yıkım aşamasında yaşanabilecek iş kazaları da düşünülerek  Nisan ayında başlatılan ihale süreçleri tamamlanmıştır. İhale süreçleri Çankırı İl Özel İdaresince yapılan riskli binaların yıkım iş ve işlemlerine yer teslimi yapılan yüklenicisince başlanılmıştır.

 

            Yıkımı gerçekleştirilecek binalar:

-İl Milli Eğitim Müdürlüğü Lojmanı (2 adet)

-Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesi Lojmanı (2 adet)

-Vali Ayhan Çevik Özel Eğitim Uygulama Merkezi Binası

-Ilgaz Atatürk ilkokulu Binası

-Ilgaz Atatürk MTAL Lojmanı

-Kurşunlu Halk Eğitim Merkezi Binası

  

 

16-05-202216-05-202216-05-202216-05-202216-05-202216-05-2022

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.