ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

M.K.E Tophane Ortaokulu TÜBİTAK Sergisi Açıldı

M.K.E Tophane Ortaokulu TÜBİTAK Sergisi Açıldı

M.K.E Tophane Ortaokulu tarafından hazırlanan,Tuğçe ÜNVER tarafından proje yürütücülüğü yapılan TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı gerçekleştirildi.12 araştırma, 9 tasarım projesi ve 3 bilgi araştırma projesi 50 öğrenci  tarafından 4 danışman  öğretmen  rehberliğinde hazırlanarak sergilendi. Sergi açılışı; Milli Eğitim  Müdürü  Muammer  ÖZTÜRK  ve ARGE birimi ve birçok okul, kurum  müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrencilerin katılımlarıyla  gerçekleştirildi.

 

TUZ DOLABI

 

Öğretmen Hilmi KEŞİR  danışmanlığında  yapılan  projede, kaya  tuzunun  yiyeceklerin bozulma  süresi  üzerindeki etkisi  araştırılmıştır. Buzdolaplarında  çok düşük sıcaklıklarda besinler uzun süre bozulmadan kalabiliyor , aynı etkiyi kaya tuzlarının yapıp yapamadığını gözlemlemek için kaya tuzundan bir dolap yaptırıldı. Yaptırılan kaya tuzu dolabının  havaya yaydığı negatif iyonlar sayesinde besinler üzerinde bir etki bırakıp bırakmadığı araştırıldı. Kaya tuzunda belirli bir  süre bekletilen besinlerin tıpkı bir buzdolabı görevi görmesi sayesinde besinleri bozmadığı görülmüştür.

Proje yürütücüsü Tuğçe ÜNVER, “Gerçekleştirdiğimiz fuara öğrencilerin ve velilerimizin  ilgisi yoğun olmuştur. Öğrenciler imiz hazırlanan  fuar süreci boyunca bilimsel süreçlerle dolu bir hazırlık süreci geçirmiştir ve bilimsel yöntemleri kullanmayı öğrenmişlerdir. Hepsinden daha önemlisi ise çocukların bilime karşı tutumlarının olumlu yönde etkilenmişlerdir. Ayrıca yaptığı  işten  zevk  alan, kendine  güven  duyan, sorumluluk  sahibi  bireyler  olarak ileriki süreçlerde  başarılı olacakları düşünülmektedir. Projelerimizi  oluştururken  emekleri  geçen okul  idaremize, öğretmen  arkadaşlarımıza, öğrencilerimize ve fuarımızda  bizi  yalnız bırakmayan  katılımcılarımıza  teşekkür  ediyorum.” dedi.

 

08-04-201908-04-201908-04-201908-04-2019

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.