ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Muharrem DÖRTKAŞLI TOBB Fen Lisesini Ziyaret Etti

Muharrem DÖRTKAŞLI TOBB Fen Lisesini Ziyaret Etti

Türk Savunma Sanayisinin mimarı eski TAI-TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem DÖRTKAŞLI TOBB Fen Lisesi öğrencileri ile buluştu.

2016 yılına kadar 14 yıl boyunca TUSAŞ Genel Müdürlüğünü yapan DÖRTKAŞLI, Atak Helikopteri, Hürkuş, Anka İnsansız Hava Aracı ve Göktürk Uydusu gibi önemli projeleri yürüten ekibin başındaydı. İleri teknoloji savunma sanayi sistemlerinin geliştirilmesine öncülük eden ve  aslen Çankırılı olan Muharrem DÖRTKAŞLI geleceğin mühendislerine "Milli Savunma Sanayimiz" konusunda önemli bilgiler verdi. 

Muharrem DÖRTKAŞLI kendisini tanıtarak sohbetine başladı. ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümü'nden mezun olduktan sonra uzun yıllar savunma sanayi sektöründe çalıştığını belirtti. TUSAŞ'ın kendi uçağını kendin yap motivasyonu ile ilk olarak 1973 senesinde Türkiye'nin savunma sanayisinde dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde kurulduğunu, 1984 yılında Türk-ABD ortak sermayesi ile TAI-TUSAŞ'ın Ankara Kazan'da yapılandığını dile getirdi.

DÖRTKAŞLI, 25 yıl için anlaşma yaptıklarını ancak yabancı ortaklı kurgunun sonunun iyi olmadığına karar verip, sonuna kadar beklemeden 2005 yılında TAI'nin yabancı %49'luk hissesini 29 milyar dolara Türk hissedarlar tarafından satın alınarak şirketin yeniden yapılandırıldığını anlattı. Bu kapsamda TAI ve TUSAŞ birleşerek TUSAŞ?Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. çatısı altında faaliyetlerini Yapısal, Uçak, Helikopter, İnsansız Hava Aracı Sistemleri ve Uzay Sistemleri Grubu alt dalları ile Türkiye'nin teknoloji merkezi konumuna geldiğini belirtti.

Savunma Sanayi sektöründe yapılacak işlerin uzun süreli planlanması gerektiğini belirten DÖRTKAŞLI, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç isteğiyle başlayan sürecin en önemli aşamasının Ar-Ge çalışmaları olduğunu ve Ar-Ge çalışmalarına ayrılan kaynak ne kadar çok olursa ileride yapılacak işlerin kalitesinin de aynı oranda artacağını söyledi. İlk etapta dış piyasadan satın almaktan çok yüksek maliyetler oluşabileceğini fakat çalışmalar sonucunda elde edilen ürünlerle  zamanla daha ekonomik olacağını belirtti. 

İlk, Orta ve Lise eğitimini Çankırı'da tamamlayan Muharrem DÖRTKAŞLI'ya Okul Müdürü Nazır Şahin tarafından İlk ve Ortaokul diplomaları, Lise Diploma Kayıt Belgesi ve sınıf öğretmeni tarafından hakkında yazılan not takdim edildi. Sayın DÖRTKAŞLI hediyeler karşısında duygusal anlar yaşadı ve çocuklarıyla ilk fırsatta paylaşacağını belirtti.

Yoğun programına rağmen okulumuzu ziyaret edip, öğrencilerimize tecrübelerini aktaran Muaharrem DÖRTKAŞLI'ya teşekkür ederiz.

30-10-201930-10-201930-10-201930-10-201930-10-2019

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.