ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Musikîşinâs Gençler Yetişiyor"Projesi Hibe Desteği Almaya Hak Kazandıİmam hatip okullarında ihtiyaç duyulan alanlarda planlı ve sürekli iyileştirme anlayışıyla çalışmaların yapılması, okulların ihtiyaç ve potansiyelleri doğrultusunda hazırladıkları projeler ile eğitim ve öğretimin iyileştirilmesi, kültür sanat ve edebiyat alanlarında okulların fiziksel kapasitesinin geliştirilerek eğitim ve sanatsal üretim kalitesinin arttırılması amacıyla hazırlanan 'Sadâ Kültür Sanat ve Edebiyat Programı' için başvurular sonuçlandı.

                Program kapsamında okullar, 'Edebiyat ve Yazarlık', 'Tiyatro', 'Müzik', 'Sinema ve Fotoğrafçılık' ve 'Resim, Karikatür ve Animasyon' olmak üzere 5 alanda proje başvurularını gerçekleştirdi. Türkiye geneli programa imam hatip okulları tarafından 446 proje başvurusu yapılırken, değerlendirmeler sonucunda 120 proje hibe desteği almaya hak kazandı.

                12 ay sürecek program kapsamında, projesi kabul edilen okulların edebiyat ve yazarlık, tiyatro, müzik, sinema ve fotoğrafçılık, resim, karikatür ve animasyon atölyeleri kurması, alanla ilgili uzmanlarla istişare etmesi, ders dışı etkinlikler kapsamında atölye eğitim programlarını hazırlayıp gerekli eğitimleri vermesi, ilgili faaliyetleri gerçekleştirmesi, yarışma ve etkinlikler planlayarak farkındalığı artırıcı çalışmalar yapması ve çalışmalar sonucunda somut çıktılar (kitap, dergi, sergi, film/kısa film, animasyon filmi, konser/dinleti, tiyatro eserleri ve gösterimi, resim, video içerik, karikatür vb.) ortaya koyması bekleniyor. Okulların yapacağı çalışmalar, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Bilgi Sistemi üzerinden takip edilecek.

                Program, 21. yüzyıl becerileriyle donanmış ve bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen, bilime sevdalı, kültür ve sanata meraklı, duyarlı, nitelikli, ahlaklı bireyler yetiştirme, kültür ve sanat dünyamıza katkı sunmuş önemli isimleri ve eserlerini tanıtma ve öğrencilerin bu alanlarda eser ve ürün ortaya koymalarına katkı sağlamayı hedefliyor.

                Daha önce Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün "ERDEM", "Evliya Çelebi" gibi tüm proje çalışmalarında, hazırladıkları projeleri kabul gören İlimiz Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi; 'Sadâ Kültür Sanat ve Edebiyat Programı'nda' Genel Müdürlüğe sunduğu "Musikîşinâs Gençler Yetişiyor" projesiyle de kabul gördü ve hibe almaya hak kazanan 120 proje arasında yer aldı.

                "Musikîşinâs Gençler Yetişiyor"                projesi kapsamında; kendi öz kültür ve sanatına meraklı, duyarlı, nitelikli, ahlaklı bireyler yetiştirmek; kültür ve sanat dünyamıza katkı sunmuş önemli isim ve eserlerin öğrenciler tarafından tanınmasını sağlamak amaçlanıyor. 

                Proje kapsamında ayrıca Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi bünyesinde açılması hedeflenen musikî atölyesi / sınıfı ve eğitimleri ile öğrencilerin ders dışında kaliteli zaman geçirme, kendi öz kültürlerine aşina olma, musikîşinâsları tanıma, kendilerini bu alanda yetiştirme, özbenliklerini geliştirme, Türk Din Mûsikîsi'nin güzelliklerini benimseyerek makamları öğrenmeleri gibi amaçlara ulaşması da hedeflenmektedir.

                Bu başarısından dolayı proje koordinatörü Tamer Kobalas'ı ve Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesini tebrik ederiz.

05-06-202305-06-202305-06-202305-06-202305-06-2023

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762801800, 03762801900

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.