ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Nevzat Ayaz SBL 10. Uluslararası Atatürk Kongresine Katıldı

Nevzat Ayaz SBL 10. Uluslararası Atatürk Kongresine Katıldı

Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı ve Türk Tarih Kurumu ortaklıyla düzenlenen 10. Uluslararası Atatürk Kongresi 08-09 Kasım 2023 tarihlerinde Ankara'da bulunan JW Marriott Otel'de gerçekleştirildi. 

             Cumhuriyet'in kuruluş ve gelişme sürecindeki olayların bugüne olan etkilerini ve geleceği şekillendirmedeki olası rollerini bilimsel yaklaşımla incelemek, bunun sonucunda elde edilen bilgi, belge, yorum ve sentezleri Türk ve dünya kamuoyuna sunmak amacıyla her dört yılda bir düzenlenen Atatürk Kongresi Cumhuriyetin 100. yılında "Türkiye'nin 100 Yıllık Birikimi "temasıyla yapıldı.

Kongrede Sosyal Bilimler Rüzgârı

            Uluslararası düzeyde 97 bilim insanının 6 oturumda 104 bildiri sunduğu kongrede sosyal bilimler liselerinin de ilk defa yer alması dikkat çekti. Davet edilen 12 sosyal bilimler lisesinden biri de Çankırı Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesi oldu. İlimizi temsilen Çankırı Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Fatih Uysal ve öğrencisi Celal Ayberk Çeltilçi katıldı. Oturumlarda sık sık vurgusu yapılan sosyal bilimler lisesi öğretmen ve öğrencileri kapanış oturumunda da sahnede yer aldı ve kendilerine onur kurulu tarafından katılım belgeleri takdim edildi.

            Şehrimizde de on yılı aşkın görev yapan Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özgen'in sosyal bilimler liselerine özel ilgi göstermesi, aralarda ve toplantılarda öğretmen ve öğrencilerle buluşması ve oturumlarda sürekli sosyal bilimler liselerinin önemini vurgulaması katılımcılar tarafından takdir edildi.

            Kuruluş amacı Atatürk'ün kişiliği, düşüncesi, inkılâpları ile Türkiye Cumhuriyeti tarihini ilgilendiren kaynakları ve Cumhuriyet döneminde üretilen temel bilim ve kültür eserlerini incelemek, yayıma hazırlamak ve hazırlatmak olan Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı, söz konusu kongrede Modernleşme Hareketleri ve Cumhuriyet, ekonomi ve dış politika gibi önemli konu başlıklarına yer verdi.

14-11-202314-11-202314-11-202314-11-202314-11-2023

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.