ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesinden Yeni Proje: SBL TV

Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesinden Yeni Proje: SBL TV

Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesi ilimizde bir ilke daha imza atıyor. Salgın sürecinde okula uzak kalan veli ve öğrencilere yüzünü SBL TV'de gösteriyor.

Her Cuma Bir Konuk

Okul Müdürü M.Volkan KAVAK'ın girişimleri ve okul Bilişim Öğretmeni Sinan DÖNMEZ'in hazırladığı altyapı ile Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesi öğretmenleri moderatörlüğünde her Cuma saat 19.00'da Youtube üzerinden her hafta bir konuk ekran karşısına çıkıyor.

İlk Yayının Konusu: Salgın Sürecinde Anne Baba Olmak

İlk yayın okul psikolojik danışmanı Ayşe Sümeyye ŞEKER moderatörlüğünde gerçekleşti. "Veli Akademisi" başlığıyla gerçekleştirilen yayının konuğu Çankırı Karatekin Üniversitesi Psikoloji Bölümünden Dr. Öğretim Üyesi Temel KALAFAT oldu.

Eğitim ile ilgilenen her kesimin takip ettiği ilk yayında Kalafat, Covid-19 salgınında anne baba olmanın getirdiği zorlukları ve doğru bilinen yanlışları izleyenler ile paylaştı. Kalafat, salgın sürecinde her şeyden önce ebeveynlerin çocuklarını iyi tanımaları gerektiğini; özgülük arayışında olan çocukların, hareket döneminde oldukları, buna bağlı olarak da anne babaya isyan edebileceklerini ifade etti. Bu durumda yapılması gereken ise empati kurmak ve sabırlı davranmak.

Ebeveynlerin çocuklarının kimlik arayışında olduğunun bilincinde olması gerektiğini belirten Kalafat, sosyalleşme, beğenilme kaygısı, ergenliğin etkileri gibi sebeplerden onları evde tutmanın daha zorlaşacağını, bu duruma çözüm önerisi olarak ise net kurallar belirlemeyi ve evde etkinlik becerileri kazandırmak gerektiğini belirtti.

Yayın sonunda velilerden gelen soruları da yanıtlayan Kalafat, anne baba arasındaki anlaşmazlıkların görmezden gelinmemesi gerektiğini, bu durumun zararlı alışkanlıklara sebep olabileceğini ifade etti. Huzurlu bir aile ortamıyla çocuklara tecrübe kazandırmak gerektiğini de sözlerine ekledi.

Olumlu tepkiler alan SBL TV, yayınlarını her hafta cuma günü saat 19.00'da gerçekleştirmeyi planlıyor. Bu Haftanın Konuğu ise Ehli Dil ile Mevlana konusu ile Doç Dr. İbrahim AKYOL,  8 Ocak 2021 de İstanbul Go Okulu Kurucusu Mehmet Emin BARSBEY, 15 Ocakta Senarist Oyuncu Eray Yasin Işık gibi isimleri de izleyiciler ile buluşturacak.

31-12-2020

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.