ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Nurettin Ok Halk Eğitimi Merkezi Türk Halk Müziği Topluluğu Konseri İcra Edildi

Nurettin Ok Halk Eğitimi Merkezi Türk Halk Müziği Topluluğu Konseri İcra Edildi

100. Yıl Kültür Merkezi'nde 14.06.2019 Cuma Günü saat 19.00' da düzenlen konser Nurettin Ok Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Murat KAYA'nın selamlama konuşması ile başladı. Konsere, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK, Kurum ve Okul Yöneticileri ile çok sayıda vatandaş izleyici olarak katıldılar.

Kurum Müdürü Murat KAYA konuşmasında türkülerin hayatımızda önemli yer tuttuğunu vurgulayarak, "Türküler, duygularımızın dili, bebeğimize söylediğimiz ninni, içimiz yandığında yaktığımız ağıtlar, söylenememiş sözlerin ifadesi, coşku ve sevincin sloganı binlerce yıllık Anadolu kültürünün bir mirası" ifadelerine yer verdi.

 

KAYA, konuşmasının devamında, "Halk Eğitim Merkezi olarak insanımızın değişen ihtiyaçları doğrultusunda ve bakanlığın öngördüğü 3.500 ün üzerinde programla hizmet verme gayreti içerisindeyiz. Vatandaşın talepleri doğrultusunda icra edilen bu eğitim programlarının büyük çoğunluğunun meslek edindirme kursları olup bunları spor, el sanatları, yetiştirme kursları, dil kursları ve diğer kursla takip etmektedir. Son dönemde Türk Halk Müziği ve diğer sanat alanlarına olan ilginin de artmakta olduğunu ifade etmek isterim. Bu gelişmede eğitici olarak görev yapan arkadaşlarımızın özverili ve samimi gayretlerinin payının çok büyüktür. Özellikle yıllardır Çankırı'da Türk Halk Müziğinin gelişmesinde ve yüzlerce öğrencinin yetişmesinde emeği olan öğretmenimiz Sayın Cemal ÖZATA'nın katkıları çok büyük. O nedenle kendisine, Cemal Bey'i bu çalışmalarında hiç yalnız bırakmayan yine ilimiz müzik öğretmenlerinden Ebru ÖZATA' ya, bu sene topluluğumuzda yer alarak bizi onurlandıran türkü sevdalısı öğretmenlere şükranlarımı sunarken, küçük yaşlarda Türk Halk Müziğine gönül vermiş sanatçı yavrularımızı, kendilerine destek olan saygıdeğer velilerimizi de canı gönülden tebrik ediyorum." diyerek konuşmasını tamamladı.

 

Programda sazlar eşliğinde koro ve solo 14 türkünün seslendirilmesine geçildi. Seslendirilen türkülere kendilerini kaptıran davetliler alkış ve sözle eşlik ettiler. Program sonunda İl Milli Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK tarafından Şef Cemal ÖZATA'ya çiçek takdim edildi.

 

ÖZTÜRK, "14 eseri ayın 14'ünde dinlenmekten büyük mutluluk ve haz duyduk. Emeklerinize, yüreğinize sağlık. Sazlı-sözlü birçok öğrencimizin yetişmesine vesile olan hocama şükranlarımı arz ediyorum. Yetiştirdiği öğrenciler Çankırı'mıza hizmet veriyor." dedi.

 

 Konserin düzenlenmesinde emeği geçen idareci ve öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.