ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrenmeye Engel Yok… Özel Eğitim Sınıflarımız

Öğrenmeye Engel Yok… Özel Eğitim Sınıflarımız

Engelli bireylerin toplumun bir parçası ve toplumla ortak hareket eden bireyler haline getirilmesi tüm bireylerin ortak sorumluluğudur. Engelli fertlerin de diğer bireyler gibi eğitim öğretim faaliyetlerinin içerisinde yer alması son derece önemlidir. Özel eğitim gereksinimi olan öğrencilerin kendi yeterliliklerinin farkına varmaları kapasitelerini en verimli şekilde kullanmaları ve bir takım kazanımlar elde edebilmeleri amacıyla bu eğitimlere hassasiyetle yaklaşmak gerekir.

Özel eğitim gerektiren bireylerin eğitim ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla bu alanda eğitilmiş personeller tarafından onlar için özel olarak hazırlanmış programlar dahilinde ve uygun ortamlarda eğitimler sürdürülmektedir. Bu amaçla onlar için özel olarak tasarlanmış eğitim ortamları ile onlara uygun araç ve gereçlerle desteklenmeleri gerekmektedir.

İlimizde bulunan özel eğitim sınıflarında; burada bulunan öğrencilerin kapasitesine, engel durumuna ve bireyselleştirilmiş eğitim planına uygun olarak eşya, araç – gereç ve ders materyalleri temini sağlanmakta ve bu donatım faaliyetleri düzenli olarak gerçekleştirilmektedir.

Konuyla ilgili Orta Sabahattin Çakır İlkokulu Özel Eğitim Öğretmeni Songül HALICI GÜNÇE; “ Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okulumuz özel eğitim sınıfına 2017-2018 eğitim öğretim yılı başında donatım faaliyetleri gerçekleştirildi. Bu çalışma öncesinde ortamımız boş, yavan ve özel eğitim ihtiyaçlarını karşılamaktan uzaktı. Ayrıca öğrencilerin dikkatleri çok dağınıktı ve derse adapte olmakta zorlanıyorlardı. Böylesi özel çocuklarla çalışırken anlattığınız konunun mümkün olduğunca öğrenci seviyesine indirgenip, olabildiğince somutlaştırılması gerekir. Doğal olarak özel eğitimde materyal desteksiz ders işlemek mümkün değildir. Bu yılbaşında sağlanan materyal desteği ile sınıfımız özel eğitim ihtiyacına cevap verebilen, donanımlı bir yapıya kavuştu. Öğrencilerimin derse olan ilgi ve istekleri ile okula olan olumlu tutumları arttı. Yapılan donatım faaliyeti öncesinde fikirlerimizin alınması ile ihtiyacımız olan materyalleri inceleme ve karar verme imkânımız oldu.” dedi.

 

26-06-201826-06-201826-06-2018

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.