ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Oku-Yorum Projesi" Kapsamında Hamuşan Kitabı İncelendiFatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin yürüttüğü "Oku-Yorum Projesi" kapsamında okul öğrencileri, öğretmenleri ve idarecilerinin katılımıyla çevrimiçi olarak Orhan Kemal KARAKUŞ ve Yüksel ARSLAN'ın kaleme aldığı "Hamuşan" kitabının tahlili gerçekleştirildi.

Ekip lideri Ahmet BAŞARAN'IN moderatörlüğünde gerçekleşen programa kitabın iki değerli yazarı Yüksel ARSLAN ve Orhan Kemal KARAKUŞ da katıldı. Öğrenciler "Çankırı'yı kitabı okuduktan sonra daha iyi tanıdıklarını, hatta kendilerini şok eden Çankırı ve tarihine ait yeni bilgiler öğrendiklerini ifade ettiler. 

Kendisi de Çankırılı bir eğitimci olan Yüksel ARSLAN kitabı yazma süreçlerini kısaca anlattıktan sonra kitaptaki baş karakter olan Ahmet Mecbur Efendi ve Çanakkale'de şehit düşen oğlu hakkında bilgi verdi. Çankırı ve tarihinden bir kesitin anlatıldığı romanda Çankırı için "kendisinden büyük şehir" tanımlaması oldukça dikkat çekiciydi.

Çankırılı olan diğer yazarımız Orhan Kemal KARAKUŞ ise "romanın yazım sürecinde Yüksel Bey ile yaşadığı anıları, kitabın yazım ve redakte işlerinden sorumlu "müellif efendi" olarak bu süreçte yaptığı gözlem ve incelemeleri ayrıntılarıyla anlattı. Kendisi Çankırı için "Çankırı, kendisinden büyük şehir olmasının ötesinde; kayıp şehirdir." ifadelerini kullandı. Yazarlar bu edebi eseri Çankırı'ya armağan ettiklerini, kazandıkları parayı da hayır işleri için kullandıklarını da ifade ettiler.

Katılımcılar, tarih öğretmenimiz Ahmet BAŞARAN, okul müdür yardımcımız M. S. ŞAYIR ve okul müdürümüz Mehmet MARANCI yazarlarımıza, tüm okurlar ve Çankırı adına bu güzel eser için teşekkür ederken, eserin hak ettiği değeri henüz bulamadığını da ifade ettiler.

Projenin gerçekleştirilmesinde emeği geçen idareci, öğretmen, öğrencilerimiz ve katılımcılara teşekkür ediyoruz.

16-03-202116-03-202116-03-2021

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762801800, 03762801900

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.