ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okullarımızda Akılcı İlaç Kullanımı Eğitimleri Gerçekleştirildi

Okullarımızda Akılcı İlaç Kullanımı Eğitimleri Gerçekleştirildi

Çankırı İl Sağlık Müdürlüğü ile İl Millî Eğitim Müdürlüğü arasında akılcı ilaç kullanımı konusunda iş birliği sağlamak adına imzalanan protokol kapsamında okullarımızda İl Sağlık Müdürlüğü personeli tarafından eğitimler verilmiştir.

Akılcı ilaç kullanımı, kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilacı, uygun süre ve dozda düşük fiyata ve kolayca sağlayabilmelerini ifade eder. Akılcı ilaç kullanım ilkeleri; etkililik, güvenlilik, uygunluk ve maliyettir. Akılcı ilaç kullanımı; bir hastalığın önlenmesi, kontrol altına alınması veya tedavi edilmesi için bir ilacın kullanılmadan önce mutlaka 5 yönden doğru olduğundan emin olmaktır. Bu yönler; doğru kişi için, doğru miktarda, doğru zamanda, doğru şekilde (yutma, çiğneme gibi) ve doğru ilacın kullanılmasıdır.

Akılcı ilaç kullanımı için; ilaçlar, hekim önerisi ve eczacının uyarısı doğrultusunda kullanılmalıdır. İlaçların nasıl kullanılacağı ve saklanacağı tam olarak öğrenilmeli ve eksiksiz olarak uygulanmalıdır.

Protokol kapsamında İl Sağlık Müdürlüğünce oluşturulan ekiplerce Çankırı Merkez Güneş İlkokulu, Mehmetçik İlkokulu ve Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı İlkokulunda akılcı ilaç kullanımı eğitimleri yapılmıştır.

16-05-201916-05-201916-05-201916-05-2019

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.