ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Orta Atatürk Ortaokulu TÜBİTAK Sergisi Açıldı

Orta Atatürk Ortaokulu TÜBİTAK Sergisi Açıldı

Orta Atatürk Ortaokulu TÜBİTAK Bilim Fuarı açılışı saat 10.00’da İlçe Kaymakamımız Sayın Yunus Emre TEMEL, Belediye Başkanı Bayram Yavuz ONAY, İlçe Milli Eğitim Müdürü Savaş UZUN, Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleri Turhan HAKİOĞLU ve Kenan YADA, kurum amirleri, öğretmenler ve öğrencilerim katılımıyla yapıldı. Fuarda 13 görevli öğretmen ve 50 öğrenci tarafından yapılan 24 proje yer aldı.

TÜBİTAK Bilim Fuarı; ilçemizdeki ilkokul, ortaokul ve liselerden gelen öğrenci ve öğretmenler tarafından ziyaret edilmiştir. Ayrıca Çerkeş Namık Kemal Ortaokulundan 15 öğrenci öğretmenleri gözetiminde fuarı ziyaret etmiştir.

“Türkçe Düşün, Türkçe Konuş /Yaz, Türkçe Sev.”

Proje, öğrencilerin hazırlıklı-hazırlıksız konuşma /sunu yapmalarını sağlamak veyabancı dillerden alınmış kelimelerin yerine Türkçelerini kullanmak amacıyla oluşturulmuştur.

Öğrenciler tarafından Türklerin uzay bilimi alanında yaptığı çalışmalar hakkında bilgi edinerek gezegenlerin eski Türkçe isimleri öğrenilmiştir. Bunu etkili şekilde sunmak için Japon fenerlerini kullanılarak gezegenler yapılmıştır. Araştırmalar sonucunda elde edilen gezegenlerin eski isimleri hazırlıklı ve hazırlıksız konuşma etkinliklerinde kullanılarak kelimelerin pasif kelime hazinesinden aktif kelime hazinesine aktarımı sağlanmıştır. Türkçe karşılıkları olan kelimelerin yerine yabancı kelimeleri kullanmanın dilimize verdiği zarar görülmüştür ve sınıf panolarında konuya ilişkin çalışmalar yapılarak bütün öğrenciler bilgilendirilmiştir.

Proje yürütücüsü Hülya Başer, “TÜBİTAK 4006 bilim fuarına hazırlanma sürecinde öğrencilerimizde olumlu yönde davranış değişikliği meydana geldiğini gözlemledik. Öğrenciler öncesine göre öğrenmeye daha istekli, meraklı, azimli hale geldiler. Bu fuar öğrencilerin araştırmacı kimliklerini ortaya çıkardı. Bizler de bu süreçte bugünün miniklerinin yarının mucitleri olması için çabaladık ve bilime giden yolun kapısını onlar için aralamaya çalıştık. Bundan sonra da bilim yolunda devam edebilmeleri için rehber olmaya devam edeceğiz.” dedi.

 

02-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-2018

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.