ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ortaöğretim Kurumlarına Yerleştirme Sonuçları Açıklandı

Ortaöğretim Kurumlarına Yerleştirme Sonuçları Açıklandı

Ortaöğretim Kurumları tercih işlemlerini e-Okul uygulaması üzerinden tamamlayan öğrenciler ve ailelerinin günlerdir beklediği Ortaöğretim Kurumları tercih sonuçları açıklandı.

Türkiye genelinde yerel yani, adrese dayalı yerleştirme kapsamında tercih yapıp yerleşen öğrenci sayısı 798 bin 926 oldu.

 

Ortaöğretim Okullarına Nakiller Ne Zaman ve Nasıl Yapılacak?

Başvurular 6-10 Ağustos, 13-17 Ağustos, 27-31 Ağustos ve 3-6 Eylül’de saat 17.00’ye kadar alınacak. Her dönemde öğrenciler, her gruptan en fazla üç okul seçebilecek. Tercihler, boş kontenjana bakılmaksızın bir ortaokul müdürlüğüne başvurarak yapılabilecek. İşlemler, okul müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanacak. Veli, düzeltme veya iptal için tercih süresi içinde okul müdürlüğüne başvurabilecek.

Yerleştirmeye esas nakiller, yukarıda belirtilen tarih ve sürelerde 4 (dört) dönemde yapılacaktır. Her dönemde; Merkezî Sınav Puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3 (üç), yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3 (üç), pansiyonlu okullar için de en fazla 3 (üç) okul tercihi yapılabilecektir.

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde Kayıt Alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu bulunmayacaktır. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk 2 (iki) okulu Kayıt Alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 (üç) okul tercihinde bulunabileceklerdir. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 2 (iki) okul seçilebilecektir.

Öğrenciler, ayrıca istemeleri hâlinde yerleştirmeye esas 4’üncü nakil başvuru döneminde “Meslekî Eğitim Merkezleri”ni de tercih edebileceklerdir.

10-14 Eylül’de ise, hiçbir yere yerleşemeyenler için il ve ilçe komisyonunda nakiller olacak.

Okullar, 17 Eylül’de açılacak.

Liselere nakil tercih döneminde Çankırı Şehit Yusuf Çelik Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğümüzde görevli rehberlik öğretmenleri tüm öğrenci ve velilere tercih ve kariyer danışmanlığı hizmeti sunacaktır. Doğru tercih için uzman desteğinin alınması son derece önemlidir.

Tercih sürecinde emeği geçen tüm yöneticilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize teşekkür eder, öğrencilerimize ortaöğretim döneminde başarılar dileriz.

 

 30-07-2018

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.