ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Otizmin Farkındayız, Onların Yanındayız!

Otizmin Farkındayız, Onların Yanındayız!

Bireylerin, var olan yeterliklerinin en üst düzeyde geliştirilerek sosyal yaşama etkin katılımının artırılmasının temel yolu eğitimdir. Özel eğitime ihtiyacı olan tüm bireylerde olduğu gibi Otizmli çocukların da bağımsız yaşayabilmeleri, davranış problemlerinin azaltılarak gereksinimleri olan becerileri kazanabilmeleri doğru yöntemlere dayanan eğitimle sağlanabilmektedir. Günümüzde otizmin tedavisi tam anlamı ile gerçekleşememiştir. Sevgi, saygı, sabır ve anlayışla yoğrulan, eğitimle desteklenen bir yaklaşım en değerli ve etkili tedavi yöntemi olarak görülmektedir.

Otizmli bireylerin, tanı aldıkları ilk andan itibaren destek eğitim programlarına alınarak gelişimlerinin desteklenmeleri gerekmektedir. Bireyin örgün eğitime dâhil olduktan sonra da düzeyine ve tanısına uygun destek eğitim programlarına katılması, gelişiminin en üst düzeyde desteklenmesini sağlayacaktır. İlimizde özel eğitim gerektiren çocukların eğitim gereksinimleri özel eğitim okulumuzda ve örgün eğitim kurumlarımızın bünyesindeki özel eğitim sınıflarında ve diğer sınıflarda kaynaştırma yöntemiyle karşılanmaktadır. 

'Eğitim her engeli aşar' ilkesi ile çıktığımız bu yolda engelli bireyleri de toplumun bir parçası olarak görerek, onların da eğitime erişim hakkının her şeyden öte insani bir sorumluluk olduğu düşüncesi ile çalışmalarımız devam etmektedir.

 

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü dolayısı ile bir adım farkındalık oluşturan tüm vatandaşlarımıza, emeği geçenlere, eğitim camiasına ve değerli ailelere teşekkür eder saygılar sunarız.  

 

 02-04-202102-04-202102-04-2021

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762801800, 03762801900

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.