ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖZTÜRK'ün 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

ÖZTÜRK'ün 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

ÖZTÜRK'ün 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

    

Millet Mektepleri'nin açılışı ve Atatürk'ün Başöğretmenliğinin kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri "Öğretmenler Günü" olarak kutlanmaktadır. Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, unutulmadıklarını gösteren bir gündür.

Eğitim kavramının insanoğlunun yaradılışından bugünedek toplumsal unsurların en önemli ögesi olduğu aşikardır. Bu ögenin de temel yapı taşı öğretmen ve öğretmenliğe gönül vermiş meslektaşlarımızdır. "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum." diyen medeniyet anlayışımızda öğretmenlik her zaman kutsal sayılmıştır.

Çocuk, insanın özüdür. Çocuk bu öz üzerine büyür ve yetişkin birey olarak hayata atılır. Aslında her insan bir çocuktur. Bu yolda onların en önemli rehberi de öğretmenlerdir.

            "Geleceğin güvencesi, sağlam temellere dayalı bir eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır." diyen Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığının ilelebet korunması ve yüceltilmesi için öğretmenleri işaret etmiştir. Ülkesine hizmet edecek, ülkesini kalkındıracak nesilleri yetiştiren, onlara kültür ve ahlâk değerlerini gösteren öğretmenlerimizin hakları ödenemez.

Eğitim bir gönül işidir. Öğrencileriyle gönül köprüleri kurmuş, hayatını eğitime adamış, kıymetli öğretmenlerimiz; sizler ülkemizin geleceğine hizmet eden, ecdadının emanetini bir sonraki nesle aktaran daimi elçilersiniz. İlim, bilim ve kültürle renklendirilmiş ; örf, adet, ahlâkla çizilmiş bir Türkiye portresinin en değerli motifi sizsiniz.  Yeryüzünde barışı sağlayacak sihirli iksirin formülü öğretmenlerin elindedir. Eğitim demek, vücutta ve ruhtaki güzelliği ve mükemmelliği son mertebesine kadar geliştirebilmektir.

İlim ve irfan aşkıyla memleketin her bir bucağında görev başında şehit düşmüş yüzlerce öğretmenimizi  saygıyla yâd ediyor ve yüce Allah'tan kendilerine rahmet diliyorum. Uzun yıllar boyunca öğrencilerini büyük bir fedakârlıkla yetiştirmiş, bugün artık emeklerinin karşılığını toplumda gözlemleyecek eğitim çalışanlarımıza da sağlıklı, hayırlı ve uzun ömürler diliyorum.

24 Kasım Öğretmenler Günümüz kutlu olsun.

Muammer ÖZTÜRK

İl Milli Eğitim Müdürü

 

 

 

 

 

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762801800, 03762801900

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.