ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Peygamberimizin Eğitim Metodu

Peygamberimizin Eğitim Metodu

İlimiz Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı İmam Hatip Okulları yöneticileri ve ilimiz Din Kültürü Ahlak Bilgisi öğretmenlerine yönelik çevrimiçi eğitim semineri verildi. EBA platformu üzerinden yapılan programa 76 katılımcı iştirak etti. Toplantı Çankırı Milli Eğitim DOGM Şube Müdürü İbrahim Fırat'ın ev sahipliğinde yapıldı.

     Programın konuğu Çankırı Müftülüğü İl Vaizi Hüseyin Yazıcı ; Peygaberimizin Eğitim ve tebliğ metodu konusunda bilgilendirmeler de bulundu. Yazıcı "Kur'an-ı Kerim'de Hz. Peygamber  (s.a.s.) ahlakı övülen, örnek alınması gereken model olarak sunulmuş, görevleri tebliğ, davet, tebyin, tâlim, terbiye, tezkiye, tebşir, inzar vb. kavramlarla ifade edilmiştir. Hz. Peygamberin eğitim metodu vahiy ile de desteklendiğinden örnek alınması gereken en doğru metottur. Eğitim, etkili bir iletişim ve rehberlik gerektirdiğinden eğitimcinin uzman, dürüst, zarif ve sevilen biri olması çok önemlidir. Hz. Peygamber'le görüşen ve onunla  hatırası olan bütün sahabeler onu çok seviyordu. Bunda şüphesiz ki onlara değer vermesinin rolü büyüktü. O, Peygamberliği gereği pek çok ağır vazifesi yanında, muhataplarının her türlü meselelerini açabildikleri ve güven duydukları muallimleri idi. Muhatapları istedikleri zaman ona ulaşabiliyorlardı. Onunla kısa bir süre bile bir arada bulunanlar; 'Resûlullah en çok beni seviyor, Onun yanında en kıymetli benim.' duygusuna kapılıyor ve onu yakın bir dost olarak görüyorlardı. Eğitimcinin kendini tanıması kadar muhatabını tanıması da gerekir."ifadelerine yer verdi.

28-01-202228-01-202228-01-202228-01-202228-01-2022

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.