ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Rehber Öğretmenlere Yönelik Mesleki Teknik Eğitimi Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Rehber Öğretmenlere Yönelik Mesleki Teknik Eğitimi Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Ortaöğretime Geçiş Modelinde Mesleki ve Teknik Eğitimi Tanıtma ve Yönlendirme Faaliyetleri Kapsamında 30 Mart Cuma günü İlimiz genelindeki tüm ortaokullarımızın Rehberlik öğretmenlerine yönelik bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilmiştir.

Toplantıya Mesleki Teknik Eğitimden Sorumlu İl Milli Eğitim Şube Müdürü Turhan HAKİOĞLU, İlimiz merkezinde bulunan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Mesleki Eğitim Merkezi Müdür ve Müdür Yardımcıları katılmıştır.

Açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Şube Müdürü Turhan HAKİOĞLU Mesleki Eğitimin önemini vurgulayarak, ortaokul öğrencilerinin geleceğe başarılı bir şekilde adım atmaları için ilgi ve yeteneklerine göre doğru yönlendirilmelerinin büyük önem taşıdığını bu aşamada da rehber öğretmenlerimize büyük görev düştüğünü belirtti.

Gürhan Titrek Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Özdemir ŞENTÜRK, Bakanlığımız tarafından hazırlanan Mesleki Eğitim Tanıtım Sunusunu rehber öğretmenlere aktararak Mesleki Teknik Eğitimde yapılan son değişiklikler hakkında bilgi verdi.

Bu kapsamda;

- Ortaöğretim Yerleştirme sürecinde Mesleki Teknik Eğitim Okul ve Kurumlarına yerleştirmenin nasıl olacağı,

-Mesleki Teknik Eğitime yönlendirilen öğrencilere sağlanan haklar; öğrencilerin SGK primlerinin devlet tarafından ödenmesi, öğrencilere işletmelerde beceri eğitimi yaptığı sürece verilen ücret bu ücrete yapılan devlet katkısı, mezun olanların yüksek öğretime geçişte alanlarındaki önlisans programlarına ek puan verilmesi, mezunlarına teknisyen unvanı verilmesi, mezuniyetle birlikte alınan diploma ve belgelerin Avrupa birliği ülkelerinde geçerliliğinin olması, iş bulma kolaylığı,

-Mesleki Eğitim Merkezlerinin (Çıraklık Eğitiminin) zorunlu eğitim kapsamına alınması, çıraklık eğitimini bitirerek ustalık belgesi alanların fark derslerini vererek meslek lisesi diploması alabileceği, ustalık belgesi ile kolaylıkla iş bulabilecekleri veya kendi işyerlerini açabilecekleri

-Kendi işini kurmak isteyenlere KOSGEB tarafından sağlanan mali teşvikler gibi konularda bilgi verildi.

Daha sonra sırasıyla İlimiz Merkezinde bulunan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ile Mesleki Eğitim Merkezi Müdür Yardımcıları tarafından kendi okullarının tanıtım sunumları gerçekleştirilerek Rehber öğretmenler tarafından sorulan soruların cevaplandırılmasından sonra toplantı sona ermiştir.

 

03-04-201803-04-201803-04-201803-04-201803-04-2018

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.