ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sayın Valimiz Abdullah Ayaz, Rehber Öğretmenlerle Bir Araya Geldi

Sayın Valimiz Abdullah Ayaz, Rehber Öğretmenlerle Bir Araya Geldi

Sayın Valimiz Abdullah AYAZ, Çankırı Şehit Yusuf Çelik Rehberlik ve Araştırma Merkezini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Ziyarete İl Millî Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK'de eşlik etti.

Sayın Valimiz Abdullah AYAZ, Kurum Müdürü Çelebi ÇAĞLAYAN'dan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Kurumdaki incelemelerin ardından kurumun konferans salonunda ilimiz genelindeki okullarda görev yapan rehber öğretmenlerle bir araya geldi. 

Eğitim konusunda akademik başarının sağlanmasının yanında, iyi bir neslin yetişmesinin de birinci önceliğimiz olması gerektiğinin altını çizen Sayın Valimiz Abdullah AYAZ şunları söyledi: "Çağımızın getirdiği yenilikler, teknolojik gelişmelerin yanında gelen hastalıklar ve benzeri konuları muhakkak ki rehber öğretmenlerimiz de yakından görüyor, etkileniyorlar. Bu durumun yeni nesle yansımaları daha yoğun oluyor. Gençlerimiz olmaları gereken atmosferden çok daha farklı bir atmosferde büyüyorlar. Bu da onlara farklı sıkıntılar getiriyor. Bu sebeple akademik başarının yanında çocuklarımızı geleceğe hazırlamak ve iyi, problemsiz, insani değerlere sahip, nitelikli bireyler olarak yetiştirmek de çok önemli. Gençlerin bu dönemlerinde tedavi edilemeyen, çözüm bulunamayan sorunları daha sonra hem kendilerine, hem bizlere daha büyük maliyetler ve sorumluluklar getiriyor. Eğitim konusunda gerek kaymakamlarımız, gerekse diğer ilgililerle sürekli toplantılar yapıyoruz. Yaptığımız toplantılarda şunu söylüyorum; Milli Eğitime harcama yapın. Milli Eğitime yapılan hiçbir masrafın israf olmadığını düşünüyorum. Yeni nesle ne kadar yatırım yaparsak bence o kadar iyi. Çünkü bugün kaçındığımız az bir maliyet, bize ileride çok daha fazla masrafla dönüyor. Bunu biz çok yakından görüyoruz. Bugün sizin muhatabınız olan çocukların sorunlarını çözemediğimiz zaman, bu çocuklar ileride ya jandarmanın ya da emniyetin muhatabı oluyorlar; adliye ile muhatap oluyorlar. Hiç kimsenin muhatabı olmasalar bile toplum ile muhatap oluyorlar." dedi.

Toplantının ikinci bölümünde de İl Milli Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK rehberlik faaliyetlerine ve rehber öğretmenlere her zaman çok önem verdiğini vurgulayarak, "Çocukların anne babası dışında konuşabilecekleri dertlerini paylaşabilecekleri kişilere ihtiyacı vardır ki bu kişi de büyük ölçüde rehber öğretmenler oluyor. Bu süreçte gösterdiğiniz özverili çalışmalarınızdan ve gayretinizden dolayı teşekkür eder, başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim." dedi.

Toplantının son bölümünde de, Yeşilay Danışmanlık Merkezi yetkililerince YEDAM çalışmaları,  Şehit Yusuf Çelik Rehberlik ve Araştırma Merkezi Rehber Öğretmeni Mehmet BOZKURT tarafından Danışmanlık Tedbiri Uygulamaları, Özel Eğitim Hizmetleri Bölüm Başkanı Ahmet Mükerrem ÜNAL tarafından özel eğitim tanılama ve yönlendirme uygulamaları, Kurum Müdürü Çelebi ÇAĞLAYAN tarafından da yapılan ve yapılması planlanan genel rehberlik çalışmaları hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Rehber öğretmenlerin görüş ve önerilerinin alınması ile toplantı sona erdi.

17-01-202217-01-202217-01-202217-01-202217-01-202217-01-2022

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762801800, 03762801900

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.