ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şehit Hakkı Çelik Çok Programlı Anadolu Lisesi TÜBİTAK Sergisi Açıldı

Şehit Hakkı Çelik Çok Programlı Anadolu Lisesi TÜBİTAK Sergisi Açıldı

Şehit Hakkı Çelik Çok Programlı Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı 3 Nisan 2019 tarihinde okul spor salonunda gerçekleştirilmiştir. Fizik öğretmeni Yeşim Çubuk’un yürütücülüğünü yaptığı fuarda 6 araştırma, 5 araştırma geliştirme ve 1 bilgi araştırma projesi olmak üzere 12 proje sergilendi. 22 öğrenci 10 danışman öğretmen tarafından hazırlanan projeler çok sayıda katılımcı tarafından ziyaret edildi. Sergiye İlçe Kaymakamı Sayın Musa Kazım ÇELİK, İlçe Belediye Başkanı Rıfat ALTUNTOP, Çardaklı Belediye Başkanı Osman YILMAZ,  daire amirleri, il milli eğitim müdürlüğü ARGE temsilcileri,  öğretmenler, veliler ve öğrenciler katılım sağladılar.

 

AKILLI TELEFONLAR İLE UZAKTAN CİHAZ KONTROLÜ

 

Elektrik elektronik alanı öğrencilerinden  Ali ERDOĞMUŞ ve Mehmet TEZEL’in hazırladığı tasarım projesi, evden çıktığımızda açık bıraktığımız ya da gelmeden çalışmasını istediğimiz cihazlar için akıllı telefonları kullanarak elektrik alıcılarını kontrol etmeyi amaçlamaktadır. Proje uzaktan kumanda sistemlerinde var olan alıcı ve verici olarak nitelendirilen birbirinden ayrı konumlandırılmış iki devreden oluşturuldu. Kumanda devresi için gerekli kodlar yazılarak gerçekleştirilen mobil uygulama paneli ile bluetooth bağlantısı kullanılarak sistemin kontrol devresi arasında iletişim kuruldu. Kod yazımı için M.I.T üniversitesinin açık kaynak paylaşımı olan MIT App Invertor uygulaması kullanıldı. Yazılımı tamamlanan mobil uygulama aynı zamanda uygulama platformu olan google play üzerinden ya da veri aktarma yöntemi ile telefona indirildi. Kontrol devresi temelini ise Arduino uno dijital programlama kartı oluşturuldu. Kurulan iletişimin ardından telefon üzerinden gönderilen veriler anlamlı hale getirilerek kontrol devre çıkısına bağlı olan alıcılar kumanda edildi. Bu alıcı basit bir ampul olabileceği gibi daha karmaşık yapıda olan diğer elektronik aletler, klima, elektrik motorları ya da evlerde kullandığımız elektrikli cihazlar olabilir. Özellikle gerekli kodlamalar ve şifrelemeler çözüldüğünde otomobil kapı ve kontak sistemleri dahil birçok sisteme uyarlanması beklenmektedir.

 

Proje yürütücüsü Yeşim ÇUBUK “ Bilim fuarı projeleri hazırlarken amacımız öğrencilerimize bilimsel çalışma becerilerini kazandırmakla birlikte öğrencileri bilimsel çalışmalara teşvik etmek, bilimi günlük hayatla ilişkilendirmek, proje yapmanın eğlenceli taraflarını ön plana çıkarmak, öğrencilerin gerçek hayattaki sorunlara çözüm bulmalarına katkı sağlamaktı. Öğrenciler kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular ve sorunlar üzerinde araştırmalar yaparak, bu araştırmalarının sonuçlarını sergileme imkanı buldukları fuardan mutlu ayrıldılar.” dedi.

 

05-04-201905-04-201905-04-201905-04-201905-04-201905-04-2019

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.