ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şehit Mehmet Ata Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi TÜBİTAK Sergisi Açıldı

Şehit Mehmet Ata Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  TÜBİTAK Sergisi Açıldı

 

Şehit Mehmet Ata Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan Taşkın DOĞAN tarafından proje yürütücülüğü yapılan TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı gerçekleştirildi. 10 araştırma, 4 tasarım, 9 bilgi araştırma projesi 69 öğrenci tarafından 15 danışman öğretmen rehberliğinde hazırlanarak sergilendi. Sergi açılışı; İl Özel  İdare Sekreteri Hasan YILDIZ, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Arif KIRKPINAR, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Tahsin YILDIRIM , İl Tarım ve Orman  Müdürü Osman ÇAKIR, İl Kültür ve Turizm Müdürü M. Kemal KARATATAR, TÜBİTAK İl Koordinatörü İlkay ÇORAK ÖCAL, Çankırı Tarım Kredi kooperatif Müdürü Ali BEDİR, TKDK Çankırı İl Koordinatörü Emre AKBIYIK , daire müdürleri, ARGE birimi, okul ve kurum müdürleri, öğretmenler , veliler ve öğrencilerin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

 

ATIK MADDELERDEN FAYDALANMA PROJESİ

 

Öğretmen Taşkın DOĞAN, ‘’Dikkat etmediğimiz ama çevremize ve nihayetinde bize oldukça zararı olan atıkların geri dönüşüm yerine çevreye atılmasının tehlikeli ve yanlış olduğu hepimizce malum. Bu atıkların çevreye zararlarını araştırmak ve bu durumun bir proje olabileceğini, kapsamı daraltmak için çevre yerine bitki üzerinde deney yapmamızın daha kolay olabileceğini düşündük. Toprakta bulunan zararlı ve faydalı atıkların bitkiler üzerindeki etkisini öğrenmek amacıyla bu projeyi yapmaya karar verdik . Araştırma yöntemi olarak deney ve gözlem metotlarını uyguladığımız bu projemizde aynı bitkilerin yer aldığı 2 ayrı kaba zararlı ve yararlı atıklar eklendi. 3. Kapta ise ek bir madde eklenmedi. Üç ayrı kabın içerisindeki bitkilerin gelişimleri ve içerisindeki maddelerin etkileri gözlemlendi. Bu projemizde zararlı atık eklediğimiz bitkinin gelişimin yavaş olmasını veya gelişiminin olumsuz etkilenmesini, yararlı atık eklediğimiz bitkinin ise hiçbir madde eklemediğimiz bitkiye nazaran daha hızlı gelişim gösterdiğini gördük. Böylece bu proje sonucunda hep birlikte zararlı atıkların toprağa verdiği zararları görüp çevreye ne gibi zararlar vereceği, toprağa dolayısıyla da insana vereceği zararları irdeledik ve amacımıza ulaşmış  olduk.’’ dedi.

 

Danışman öğretmen ve öğrencilerimizin  gayretli çalışmaları ile ortaya çıkan bu projelerin bilim ve teknikte yeni buluşlara kapı aralamasını temenni ederiz. Bu fuarda çeşitli çalışmalarını sergileyen çocuklarımız ileride ülke yararına olacak büyük buluşların mimarı olabilirler. Her biri birer bilim adamı olarak ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesine ulaştırabilir.

 

                Sevgili öğrenciler, biliniz ki, yeryüzünde hiçbir icat sıfırdan var olmamıştır. Her çalışmanın mutlaka öncesi bulunmaktadır. Eminim ki proje çalışmalarınızın her biri ileride başarılı çalışmalarınıza atılacak büyük imzaların ilk basamağıdır.

04-04-201904-04-2019

 

 

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.