ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şehit Yücel Karahasan Ortaokulu TÜBİTAK Bilim Fuarı Gerçekleştirildi

Şehit Yücel Karahasan Ortaokulu TÜBİTAK Bilim Fuarı Gerçekleştirildi

Şehit Yücel Karahasan Ortaokulu tarafından hazırlanan, Elif GÖKNER tarafından proje yürütücülüğü yapılan TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı gerçekleştirildi. 12 araştırma, 2 inceleme ve 13 tasarım projesi  54 öğrenci tarafından 15 danışman öğretmen eşliğinde hazırlanarak sergilendi. Sergi açılışı; İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Arif KIRKPINAR, ARGE birimi, okul ve kurum müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrencilerin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

PLASTİKTEN ESTETİĞE PROJESİ

Öğretmen Fazilet Nur Şahin, “Gelişen ve değişen günümüz dünyasının en önemli sorunlarından biri olarak karşımıza çıkan plastik atıkların çevreye verdiği zararlar konusunda ne kadar bilgiye sahibiz?  Okullarımızda öğrencilerimiz hemen her gün tükettikleri su, süt, meyve suyu, gazoz gibi meşrubatların plastik kapaklarının doğa için ne denli tehlike oluşturduğunun da tam olarak farkında olsalar bile bu tüketim çılgınlığının boyutları konusunda ne kadar bilgiye sahipler?

Bu projenin öncelikli amacı öğrencilerin plastik kapak artıklarının kullanımı ve zararları konusunda bilgi sahibi olmaları ve çevrelerindeki atık kapakları da toplayarak biriktirerek estetik yargılarla, duygularını işin içine katarak bir sanat eserine dönüştürmeleri. Bilimsel yönden farkındalıkları artarken diğer yandan duygularını da ortaya koyarak sanat eseri niteliğinde bir ürün ortaya çıkarabilmektir. Tüm bunların ışığında topladığımız plastik kapakları bir sanat eseri dönüştürmek için çalışmamızı yaptık. ”

Proje yürütücüsü Elif GÖKNER, “TÜBİTAK Bilim Fuarları bilim kültürünün geliştirilmesine yönelik olarak düzenlenen projelerdir. Okullarda gerçekleştirilen bu fuarlarla, öğrencilerin kendi ilgileri doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yapabilecekleri, araştırmalarını sergileyebilecekleri, eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam oluşturulması amaçlanmaktadır. Bizlerde öğrencilerimizle hem eğleniyor hem de öğrenme süreçlerine ortak olmuş oluyoruz.

Öğrencilerimizle birlikte yaptığımız çalışmalarda onların problemlerini günlük hayatla bağdaştırarak, en eğlenceli ve etkili çözüm yolunu bulmalarını sağlamayı amaçlıyoruz çünkü biliyoruz ki insan eğlendiği ortamda, mutlu olduğu ortamda tam anlamıyla özverili bir çalışma ortaya koyar ve istekli olur. Bizlerde oluşan bu pozitif öğrenme atmosferinde hazırlamış olduğumuz projeleri sunmaktan büyük keyif aldık. Projeleri oluştururken emekleri geçen okul idaremize, öğretmen arkadaşlarımıza ve sevgili öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

15-04-201915-04-201915-04-201915-04-201915-04-201915-04-2019

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.