ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi "Dönüşüm Vagonu Lansmanı" ve Sene Başı Öğrenci Resim Sergisi Düzenlendi

Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi

            Selahattin Güzel Sanatlar Lisesi "Dönüşüm Vagonu Lansmanı" ve Sene Başı Öğrenci Resim Sergisi düzenlendi. Düzenlenen programa Çankırı Grup Başkan Vekilimiz Sayın  Muhammet Emin AKBAŞOĞLU ile birlikte kamu kurum ve kuruluşlarımızın yöneticileri, siyasi partilerin temsilcileri, STK temsilcileri, Şehit ve Gazi aileleri ile basın mensupları ve çok sayıda davetli katıldı.

Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi tarafından Sıfır Atık Projesi kapsamında okula kazandırılan Vagon, Kültür  Bakanlığı hibesi ile onarımı yapılarak, okul bahçesinde geri dönüşüm malzemelerinden sanat eserlerinin yapılacağı bir Atık Tasarım Atölyesine dönüştürüldü. Dönüşümü gerçekleşen vagon yüzeyine Grafiti Sanatçısı Hasan Ali Yaldıran, namı diğer "STAK" tarafından canlı performans eşliğinde grafiti sanatını gerçekleştirildi.

Program açılışında Okul Müdürü Mehtap Meydaneri "Geri dönüşüm ihtiyacı İkinci Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan kaynak sıkıntılarıyla kendini göstermiş, buna bağlı olarak pek çok büyük devlet, geri kazanım bilincinin toplumlara yayılması için çalışmalar başlatmıştır. Daha sonraki dönemlerde atık miktarının çoğalmasıyla birlikte ülkemizde de çeşitli çalışmalar yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir. Güzel ülkemizin eşsiz bir doğası, Yaradan'ın  bizlere verdiği sayısız nimetleri vardır. Bu güzelliklerin gelecek nesillere aktarılması için şimdiden önlem almak, bu kaynakların doğru kullanımı büyük önem arz etmektedir. Çevreyi korumak, doğanın verdiği olanakları ona zarar vermeden kullanmak insanların temel görevi olmalıdır. Sağlıklı yaşam, sağlıklı çevreyle olur ki gelecek nesillere sağlıklı bir çevre bırakmak en büyük sorumluluğumuzdur."

Başlatılan projenin genel detaylarından bahseden Meydaneri "Çankırı Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi olarak, Geri Dönüşüm yolculuğuna bir katkıda biz sağlayalım amacıyla düştük yola Hikayemiz 2019 yılında atıl bir vaziyette duran vagon ile karşılaşmamızla başladı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın  Eşleri Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi himayelerinde başlatılan Sıfır Atık Projesi kapsamında vagonumuz Güzel Sanatlar Lisesine hibe edildi. Ardından Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte kaynak arayışına çıktık. Adalet ve Kalkınma Partisi Çankırı Milletvekilimiz Sayın Salim Çivitçioğlu ve Seçil Çivitçioğlu Hanımefendinin destekleri ve Kültür Bakanlığımızdan gönderilen bütçe ile İl Kültür Turizm Müdürlüğü bünyesinde vagonumuzun restorasyon çalışmaları başlatıldı. 2019 yılında bir hayal olarak başlayan girişimlerimiz bugün okul bahçemizde Atıklardan Sanata dönüşüm sağlayacağımız Tasarım Atölyesinin oluşmasını sağladı. Açılışını birazdan gerçekleştireceğimiz Dönüşüm Vagonumuzun okulumuza kazandırılmasında emek veren tüm kurum kuruluşlara teşekkürü bir borç biliriz. Ve biz Güzel Sanatlar Lisesinde vefa borcumuzu sanatla öderiz." dedi.

Ardından Okul Binası içerisinde gerçekleşen ve Akrilik, Guaj, Hat, Suluboya, Minyatür, Tezhip, Tipografi türlerinde olmak üzere toplamda 91 eserin sergilendiği Sene Başı Resim sergisi de ziyaretçilerinden tam not aldı.

Emekleri için okul idaremize, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

26-10-202126-10-202126-10-202126-10-202126-10-202126-10-202126-10-202126-10-202126-10-202126-10-2021

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.