ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Seyyar Kabare Projesi

Seyyar Kabare Projesi

Mareşal Çakmak Ortaokulunun Çankırı Millî Eğitim Müdürlüğü Yenilikçi Yaklaşımlar kapsamında hazırladığı “Seyyar Kabare” projesi hayata geçiyor. Mareşal Çakmak Ortaokulu idareci ve öğretmenleri tarafından 2017-2018 eğitim-öğretim yılı sonunda “Eğitimde Yenilikçi Yaklaşımlar” kapsamında altyapısı hazırlanan “Seyyar Kabare” projesi aralık ayı içerisinde sergilenmeye başlanacaktır. Okul idaremiz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizin ortak çalışmaları neticesinde ortaya çıkan projemize Mareşal Çakmak İmam-Hatip Ortaokulundan da öğrencilerimiz katılmaktadır.

“Seyyar Kabare” projesi, geçmişin günümüz ve gelecekle sentezlenerek veli ile öğrencilerin eğitim konusunda daha da duyarlı olmaları konusunda bir farkındalık ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Okulumuza taşıma yoluyla eğitime erişim sağlayan köylerdeki öğrenci ve velilere daha iyi ulaşabilmek için hazırlanan Seyyar Kabare Projesi; okul, öğrenci ve velilerimiz arasındaki iletişimi arttırmak amacını taşımaktadır. Kültürel anlamda geçmişimize sahip çıkmak ve kültürel ögeleri öğrencilere aktarmak için bu proje planlanmıştır.   Kültürel değerlerimize olan ihtiyacımızın gelişen ve değişen dünyada her geçen gün artmasıyla, öğrenci ve velilerimizin bu kültürel değerleri aslına uygun bir şekilde öğrenmesini sağlamak, bu öğrenmelerin öğrencide görsel ögelerle destekleyerek kalıcılığını sağlamak, halk edebiyatımızın önemli unsurlarından olan Hacivat Karagöz, Nasrettin Hoca, Meddah ve Keloğlan’ın gelecek nesillere daha sağlam temellerle aktarılması için bu projeye ihtiyaç duyulmuştur.

Proje kapsamında hazırlıklara başlanmıştır. Değerler eğitimi konularında bilgi verici metinler oluşturulmuştur. Oluşturulan tiyatro metni okul idaresi, öğretmenler ve öğrenciler tarafından çalışılarak sergilenmeye hazır hale getirilmiştir. Planlanan takvim doğrultusunda öncelikle taşıma yoluyla eğitime erişim sağlayan köylerde bu oyun velilere ve halka sergilenmesi sağlanacaktır. Proje kapsamında Hacivat Karagöz oyunları, meddah gösterileri, Nasrettin Hoca ve Keloğlan canlandırmaları sergilenecektir. Kültürel ögelerimizi de kullanarak okul aile iş birliği sağlanacak ve değerler eğitimi konularında öğrencilere örtük öğrenme sağlanacaktır.

Okul Müdürü Ramazan BALOĞLU “Bu proje ile veli, okul ve öğrenci arasındaki iletişim arttırılacak ve eğitim öğretimde karşılaşılan sorunların çözümünde kolaylık sağlanacaktır.” diyerek projenin önemine değinmiştir.

 07-12-201807-12-2018

 

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.