ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınavı'nda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınavı'nda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin yapılacak merkezî sınav 20 Haziran 2020 Cumartesi günü yurt içi ve yurt dışı tüm sınav merkezlerinde Türkiye saatiyle birinci bölüm 09.30'da, ikinci bölüm 11.30'da başlayacaktır. İlk olarak sözel bölüm 50 soru ve 75 dakika, ikinci olarak sayısal bölüm 40 soru 80 dakika olmak üzere uygulanacaktır.

 

Fotoğraflı Sınav Giriş Belgesi 10 Haziran 2020 tarihinden itibaren elektronik ortamda okul müdürleri tarafından alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrencimizin sınava gireceği salon ve sırada hazır bulundurulacaktır. Her öğrencimiz sınava kendi okulunda girecektir.

 

Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrenciler en geç saat 09.00'da sınava girecekleri binada hazır bulunacaktır.

 

Öğrenciler sınava gelirken yanlarında geçerli kimlik belgesi (Fotoğraf zorunluluğu bulunmamaktadır. T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı veya geçerlilik süresi devam eden pasaport, yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi) ile en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulunduracaktır.

 

Üzerlerinde kullanımı doktor raporu ile belirlenen hasta veya engellilere ait cihazlar (işitme cihazı, insülin pompası, şeker ölçüm cihazı ve benzeri) hariç,  çanta, cüzdan, cep telefonu, telsiz, radyo, saat, bilgisayar, kamera ve benzeri iletişim araçları ile depolama kayıt ve veri aktarma cihazları, kablosuz iletişim sağlayan cihazlar ve kulaklık, kolye, küpe, bilezik, yüzük, broş ve benzeri eşyalar ile her türlü elektronik ve/veya mekanik cihazlar, databank sözlük, hesap makinesi, kâğıt, kitap, defter, not vb. doküman, pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlar, delici ve kesici aletlerle sınav binasına alınmayacaktır.

 

Öğrenciler sınav salonlarına bandajı çıkarılmış şeffaf pet şişe içerisinde su getirebileceklerdir. Okullarda güvenlik görevlileri tarafından öğrencilere üst araması yapılmayacaktır. İlk 15 dakikadan sonra gelen adaylar sınava alınmayacaklardır. Sınav sonuçları 16 Temmuz 2020 tarihinde açıklanacaktır.

 

Öğrencinin sınav giriş yeri, salonu, sıra numarası, alacağı sınav tedbir hizmeti gibi bilgiler sınavdan en az 7 gün önce e-Okul Veli Bilgilendirme Sisteminden ilan edilecektir.

 

Salgın Nedeniyle Okullarımızda Alınan Önlemler

 

 

Sınav gününden bir gün önce tüm okullarımızın genel temizliği (özellikle sınıflar ve tuvaletler) su ve deterjan kullanılarak yaptırılacaktır. Okulda sık dokunulan yüzeylerin (kapı kolları, sıralar, masa yüzeyleri, merdiven tırabzanları gibi) temizliğine özellikle dikkat edilecektir.

 

Adayların sınav yapılacağı okulun bahçesine girişleri sırasında sosyal mesafenin (en az 1 metre, 3-4 adım) korunmasını sağlanacak, yığılma oluşmasını engelleyecek önlemler alınacaktır. Sınavda görevliler dışındaki kişiler ile öğrenci velilerinin okulun bahçesine ve sınav salonlarının bulunduğu binalara girişlerine izin verilmeyecektir.

Adaylar sınavın yapılacağı okulda maskelerinin nemlenmesi durumunda yenisiyle değiştirebileceklerdir. Maske değiştirme söz konusu ise aday el antiseptiği kullanmalıdır. Nemlenmiş maskeler ağzı kapaklı çöp kutusuna/çöp torbasına atılmalıdır. Adaylar yerlerine oturduklarında ve sosyal mesafe ayarlandıktan sonra, maskelerini çıkararak sınavlarına devam edebileceklerdir.

Sınav salonları her oturum sonrası pencereler açılarak havalandırılacaktır. İlçeler dahil bütün okul ve sınav salonlarımızda Müdürlüğümüz tarafından yeteri kadar dezenfektan ve maske temini sağlanacaktır.

Sınavda görevli personellerimizin eldiven ve siperlik takmaları sağlanacaktır.

Sınav sonrası yoğunluk yaşanmaması için soru kitapçıkları 22 Haziran 2020 Pazartesi gününden itibaren, öğrencilerimizin sınava girdikleri okullardan alınabilecektir. Okullarımızda kantinler kapalı olacak, ürün satışı yapılmayacaktır.

LGS Sınavı ile ilgili gerekli tedbirler İl ve İlçelerimizde alınmış olup, sınava girecek adaylarımıza  başarılar dileriz.,

 

Video İçin Tıklayınız

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.