ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TDED Muhabir Mektebi Programı Düzenlendi

TDED Muhabir Mektebi Programı Düzenlendi

Çankırı İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Çankırı Şubesi iş birliği, Çankırı Çalışan Gazeteciler Derneği katkıları ile gerçekleştirilen Muhabir Mektebi,  şehrimizin farklı liselerinde eğitim gören ve Gazetecilik mesleğine ilgi duyan öğrenciler ile üç aşamalı olarak  düzenlendi.

                Eğitimin teorik kısmı Zoom uygulaması aracılığı ile çevrim içi olarak yapıldı.  Ulusal medyada görev yapan tecrübeli basın mensupları ve ülkemizin köklü üniversitelerinin iletişim fakültelerinden kıymetli bilim insanları ile gerçekleştirilen eğitimde, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Onur Bekiroğlu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Gülenay Pınarbaşı, TRT Haber muhabiri Sümeyye Ertekin, Anadolu Ajansı Muhabiri Ümmühan Atak, Yeni Şafak Kitap ve Yeni Şafak Pazar yönetmeni Ayşe Olgun, Akşam Gazetesi Cumartesi Eki Yöneticisi, gazeteci yazar Gülcan Tezcan, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği İzmir Şube Başkanı ve TRT Spikeri Emre Şimşek, 24TV Program müdürü Zeynep Türkoğlu, Star Gazetesi köşe yazarı ve Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Fadime Özkan, Anadolu Ajansı foto muhabiri Elif Öztürk meslekî bilgi ve tecrübelerini gençlerle paylaştı.

                6-18 Mayıs 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilen projenin ikinci aşamasında Muhabir Mektebinde eğitim gören öğrenciler, beraberinde Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Çankırı Şubesi Başkanı Zeynep Perihan Dinç, proje eğitim koordinatörü Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Serhan Atabey, Çankırı Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni TDED yönetim kurulu üyesi Hüseyin Ekiz ve Çankırı Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Fatih Uysal ve Abdullah Özel ile şehrimizde faaliyet gösteren dört yerel gazeteyi ziyaret etti.

                Muhabir Mektebi projesi çerçevesinde Çankırı Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesi, Çankırı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Çankırı TOBB Fen Lisesi, Çankırı Şehit Erdem Öztürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden 25 öğrencinin katıldığı eğitim gezisinde Doğruyol Gazetesi, Yenigün Gazetesi, Bizim Çankırı Gazetesi ve Karatekin Gazetesi ziyaret edildi. Çankırı Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Murat Demir program açılışında kısa bir konuşma yaparak gazetecilik mesleği hakkında katılımcılara bilgi verdi.

                Yerel basının usta gazetecileri İrfan Hoşafcıoğlu, Çetin Kapdan, Aynur Kapdan, Ali Kör ve İlhan Onay tarafından yerel gazetelerin işleyişi, önemi, mevcut durumu ve yerel basın tarihi hakkında gençlerimize bilgiler verildi. Gazetelerin teknik kısımlarını da gezerek tüm aşamalarını görme fırsatı bulan öğrencilerimiz konuyla alakalı merak ettiklerini sorarak öğrenme ve gözlemleme fırsatı buldular.

                Eğitim gezilerinin tamamlanmasının ardından Muhabir Mektebi Koordinatörü Serhan Atabey tarafından geziye katılan öğrencilere  "yazım kuralları ve dilimizin doğru kullanımı" ile ilgili eğitim verildi. Eğitimin üçüncü ve son aşamasında ise Muhabir Mektebinde eğitim gören gençlerin, öğrendikleri bilgiler ışığında hazırlayacakları haber metinlerinin yerel ve ulusal medya ajanslarında yer bulması ve bu sayede  almış oldukları eğitimi uygulamaya geçirmeleri  sağlanacaktır.

22-05-202422-05-202422-05-202422-05-202422-05-202422-05-202422-05-202422-05-202422-05-202422-05-2024

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762801800, 03762801900

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.