ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TOBB ETÜ Bilgisayar ve Yapay Zekâ Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Oğuz ERGİN TOBB Fen Lisesinde Öğrencilerle Buluştu

TOBB ETÜ Bilgisayar ve Yapay Zekâ Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Oğuz ERGİN TOBB Fen Lisesinde Öğrencilerle Buluştu

TOBB ETÜ Bilgisayar Mühendisliği ve Yapay Zeka Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Oğuz ERGİN Çankırı TOBB Fen Lisesi'ne konuk oldu.

Konuşmasının başında yazın yapılan okul müdürlerine yönelik TOBB ETÜ tanıtım programında okul müdürü Nazır ŞAHİN'in nazik daveti üzerine bu programın gerçekleştiğini belirtti. İsminde TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) geçen bir okulda bulunmaktan mutlu olduğunu dile getirdi. TOBB ETÜ'yü tanıtan ve diğer üniversitelerden ayıran özelliklerini anlatan ERGİN, üniversitelerinin zor olduğunu fakat mezunların çok iyi yerlerde olduklarını örneklerle gösterdi. Konuşmasının geri kalan kısmında "Yapay Zeka", "Teknoloji, Yazılım", "Programlama", "Bilgisayar Dünyası" ve "Gelecekte Yaşam" hakkında bilgiler verdi. 

Yapay Zeka Mühendisliğini Türkiye'de ilk defa TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nin açtığını açıklayan ERGİN, veri biliminin geldiği noktaya işaret ederek, "Dünyada veri bilimi artık her alana girdi. Siyaset bilimi okuyanlar bile programlama ve matematik öğreniyor. Örneğin ABD'de siyaset bilimi okuyan bir kişi programlama ve matematik derslerini zorunlu olarak alıyor, büyük miktardaki veriyi işleyerek, politika oluşturacak, kararlara destek olacak bilgiyi oluşturmaya çalışıyor. Bu konuları lise düzeyinde öğrenmek gençlerimize hayatın her alanında alacakları kararlarda yardımcı olacaktır." dedi.

Milli Eğitim Bakanlığının yapay zeka üzerinde çalışacak üstün yetenekli öğrenciler için lise düzeyinde bir müfredat hazırladığına dikkati çeken ERGİN, "Bu müfredat oldukça kapsamlı, üniversite düzeyinde görülecek birçok konuyu lise düzeyine indiriyor. Ben tüm bilgisayar mühendisliği müfredatını öğrencilerin lise düzeyinde görmeleri yerine matematik temellerinin sağlam atılmasının ve iyi bir programlamaya giriş eğitimi verilmesinin yararlı olacağını düşünüyorum." değerlendirmelerinde bulundu.

Gençlere boş zamanlarında programlama dilini öğrenmeleri ve basit veri işleme araçlarını kullanarak küçük algoritmaları çalıştıracakları programları kullanmalarını öneren ERGİN, şöyle konuştu, "Bu alanda çalışacak bir kişinin yalnızca bir bilgisayarı olması yeterli. Artık veri tablolarını tutmak için kullanılan programlar Google gibi şirketler tarafından ücretsiz internet üzerinden sağlandığı için, yalnızca buradan edinecekleri bilgiyle bile herhangi bir ek ücret ödemeden, herkes evinde yapay zeka üzerinde çalışmaya genç yaşta başlayabilir. Gençler boş zamanlarında programlama dili öğrensin." dedi.

ERGİN, yapay zeka ve derin öğrenme yöntemlerinin yalnızca bilgisayar bilimleri değil, diğer alanlarda çalışacak öğrenciler için de yararlı olduğuna işaret ederek, "Veri işleyen, büyük veriyle çalışılan her alanda bu yöntemler yararlı olacaktır. Örneğin iktisat alanında çalışan bir kişi borsa ya da ekonomi verisi üzerinde bu yöntemleri kullanırken, siyaset bilimi alanında çalışan bir kişi ülkelerin değişik alanlardaki politikalarını üretmeye yardımcı olacak bilgilerin üzerinde çalışacaktır." dedi.

Son zamanlarda dünyada doğrudan yapay zeka konusunda deneyimli insan yetiştirmek amacıyla programların açıldığını anımsatan ERGİN, ABD'deki Massachusetts Institute of Technology (MIT) Üniversitesinin, hesaplama ve yapay zeka fakültesi açmaya ve bu alandaki tüm programlarını tek çatı altında toplamaya karar verdiğini, gelecek dönemde doğrudan yapay zeka ve veri bilimi alanında nitelikli eleman yetiştiren programların sayısının artacağını kaydetti. Programının sonunda öğrencilerin sorularını alan ERGİN, soruları büyük bir içtenlikle ayrıntılı olarak cevapladı. Program Okul Müdürü Nazır ŞAHİN'in hediye takdimi ile sona erdi.

04-12-201904-12-201904-12-201904-12-2019

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.