ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TOBB Fen Lisesi 13. Uluslararası MEB Robot Yarışmasına Katıldı

TOBB Fen Lisesi 13. Uluslararası MEB Robot Yarışmasına Katıldı

Ülkemizde meslekî ve teknik eğitim niteliğinin artırılması, toplumda bu alanda farkındalık oluşturulması, lise ve üniversite öğrencilerinin eğitimleri sürecinde edindikleri bilgiyi beceriye dönüştürebilen, ürün geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, girişimci ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesi, endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve deneyimlerinin paylaşılması amaçları ile Bakanlığımızca Uluslararası MEB Robot Yarışması yapılmaktadır.    

Son 7 yıldır TÜBİTAK iş birliği ile yapılan organizasyonun paydaşları arasına bu yıl, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) tarafından yürütülen TEKNOFEST de katıldı. 13. Uluslararası MEB Robot Yarışması kapsamında yapılan yarışmalardan Tasarla Çalıştır, Yumurta Toplama ve Hızlı Çizgi İzleyen yarışmaları “İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) kapsamında da yapılacak. 13. Uluslararası MEB Robot Yarışmasının sloganı “Yapay Zekâ”olarak belirlenmiştir.

2007 yılından itibaren her yıl düzenli olarak yapılan ve bu yıl 13.sü Samsun Tekkeköy Yaşar Doğu Spor Salonunda 10-11-12 Nisan 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen yarışma; Temalı, Çizgi İzleyen, Hızlı Çizgi İzleyen, Sumo, Mini Sumo, Robotino(Hareketli Robotlar), İnsansız Hava Aracı (Mini Drone), İnsansı Robotlar, Endüstriyel Robotik Kol, Tasarla-Çalıştır, Yumurta Toplama (CarettaCaretta) ve Serbest Proje olmak üzere 12 kategoride gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Ziya SELÇUK, yarışmanın açılış programına katılarak, "Her zaman yeniliklere açık vizyon sahibi gençler görmek bizi mutlu ediyor" dedi. Konuşmasının devamında 19 Mayıs’ın 100. yılında Samsun’da olmaktan mutlu olduğunu belirten Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘dünyada her şey için, medeniyet için hayat için başarı için en gerçekçi yol bilimdir akıldır. Bu inanç ve düşünceyle Samsun’da hayata geçirmeye çalıştığımız Uluslararası Robot Yarışması ayrı bir anlam taşıyor. Milli Eğitim Bakanlığı olarak bunun gerçekleştirilmesinin gururu içerisindeyiz. Sürekli konuşulan bir kavram yapay zeka. Burada öne çıkan ülkelerin dünyada söz sahibi olacağı çok net olarak görülüyor. 2023 Vizyonu´nda yapay zekanın Milli Eğitim Bakanlığının temelinde yer alan bütün iş ve işlemlerinde prensiplerle yürüteceğimiz bir yol göründü önümüzde. Bu yol bizim için yapay zeka kavramının anaokulundan üniversite ve lisansüstü eğitim çalışmalarına kadar her basamakta yapay zekayı nasıl hayata geçireceğimizin işaret fişeği bu çalışmalar. Benim tecrübelerim şunu gösteriyor eğer gençlere bir imkan sağlanırsa belirli bir atmosfer oluşturulursa son derece başarılı projeler çıkartıyorlar. Her zaman yeniliklere açık vizyon sahibi gençler görmek bizi mutlu ediyor. Büyük bir ivme kazanan 2023 çalışmalarımızla yapay zekanın yardımıyla bütün sektörlerimiz gelişecektir diye düşünüyorum. Türkiye’de robot teknolojisi büyüyor gelişiyor. Dünya çapında ödüllerimiz var. Çok daha büyük projelere imza atacağımızı düşünüyorum. Bir gün robot teknolojisinin Nobel´i olan ödülü neden bizim gençlerimiz almasın. Bu salondaki gençlerden bu ödülü bekliyoruz” dedi. 

Bakan Selçuk konuşmasının ardından yarışmayı başlatarak yarışma alanını gezdi. Yarışamaya katılan gençler ise bu tarz bir organizasyonun kendilerini geliştirme açısından fırsat olduğunu söyledi.  

TOBB Fen Lisesi öğrencileri Tasarla-Çalıştır dalında bu yarışmada yer aldılar. Yarışmaya 2 Danışman Öğretmen, 4 öğrenci katıldı.

Yarışmada görev alan öğrencilerimiz ve danışman öğretmenlerimizi canı gönülden tebrik ettiğini söyleyen okul müdürü Nazır ŞAHİN, Ülkemizin dünyada söz sahibi olması ve teknolojinin ve bilimin yaygınlaşması için bu tür organizasyonların önemli olduğunu ifade etti.

Yarışmaya katılan öğrenci ve öğretmenlerimizi tebrik ediyoruz.

15-04-201915-04-201915-04-201915-04-201915-04-201915-04-2019

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.