ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TOBB Fen Lisesi Projeleri TEKNOFEST Finallerinde

TOBB Fen Lisesi Projeleri TEKNOFEST Finallerinde

TEKNOFEST 2022 bünyesinde düzenlenen ''Engelsiz Yaşam Teknolojileri ve İnsanlık Yararına Teknoloji" yarışmalarında Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü TOBB Fen Lisesi tarafından hazırlanan projeler finale kaldı.   

                5-7 Ağustos 2022 tarihinde Trabzon'da yapılacak  Türkiye "Engelsiz Yaşam Teknolojileri" finallerine Fen Lisesi takımı  5 öğrenci ile katılım sağlayacak. Projenin amacı, görme engelli bireylerin günlük hayatta rahatlıkla kullanabileceği ekonomik, pratik ve küçük hacimli Braille alfabesi ( görme engelliler için kullanılan özel bir alfabe) ile kağıda yazabilecek elektronik bir cihaz üretmek olup bu cihaz sayesinde görme engelli öğrenciler ders notlarını rahatlıkla alabileceklerdir. Okul dışında da tüm görme engelli bireyler rahatlıkla yazı yazabileceklerdir.

                Ayrıca, ''İnsanlık yararına teknoloji yarışmasında'' sosyal inovasyon alanında TOBB Fen Lisesi takımı ''Sessiz Çığlık'' isimli proje ile finale katılmaya hak kazandı. 12-14 Ağustos 2022 tarihinde Rize'de yapılacak finallere Fen Lisesi takımı 8 öğrenci ile katılacaktır. Bu proje kapsamında ise, Ülkemizde ve Dünyada büyük sorun teşkil eden şiddete ve şiddet mağdurlarına çözüm üreterek yeni yol haritaları belirlenmesi amaçlanıyor. Gerekli yardımların şiddet mağdurlarına geç ulaştığı ya da hiç ulaşamadığı durumlarda problemi çözmeyi hedefleyen "Sessiz Çığlık" isimli proje, saat içerisine yerleştirilen GSM/GPS/GPRS sistemiyle mağdurun gerekli birimlere ulaşmasını sağlıyor.

Projelerin hazırlanmasında emek veren TOBB Fen Lisesi eğitim ailesine ve öğrencilerimize TEKNOFEST Finallerinde başarılar dileriz.

08-07-2022

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.