ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK Ailesine Teşekkürler…

TÜBİTAK Ailesine Teşekkürler…

Günümüzde hayatımızın büyük oranda bilimsel ve teknolojik bir içerikle örüldüğü düşünüldüğünde, bilimsel ve teknolojik çalışmaların yaygınlaştırılması ve öğrencilerimizin küçük yaşlardan itibaren veri toplama ve ilişkilendirme, neden ve sonuç bağı kurabilme, yöntem ve model kullanıp geliştirebilme gibi konularda yeterli eğitimi alması, bilgiye dayalı karar alabilmesi ve eleştirel bir bakış açısı geliştirebilmesi önemli hale gelmektedir.

 

 Pek çok bilimsel etkinlik ve organizasyon arasında bilim fuarları öğrencilerimize istenilen kazanımları verebilmek için önemli bir yer teşkil etmektedir. TÜBİTAK Bilim Fuarları, öğrencilerin bireysel ilgileri doğrultusunda seçtikleri konuları inceleyerek hazırladıkları projelerle, bilimsel araştırma süreçlerini yaşayarak öğrendikleri etkinliklerdir. Bu yıl gerçekleştirilen bilim fuarı sergilerinde 65 okulumuzda toplam 1427 projede, 1183 öğretmen ve 2935 öğrenci yer almıştır. Gerçekleştirilen bu çalışmalar idareci, öğretmen, öğrenci ve veli katılımları ile gerçekleştirilerek hak ettiği değeri görmüş ve TÜBİTAK Bilim Fuarları ile öğrencilerimiz, bilimin önemini kavrayıp birçok teorik bilginin gerçek yaşamdaki işleyişini fark etmişlerdir. Ayrıca öğrencilerimiz bu etkinliklerin planlanması, hazırlanması ve gerçekleştirilmesi aşamalarında eleştirel düşünme, zaman yönetimi, problem çözme, yazılı ve sözlü sunum ile bilimsel araştırma becerilerini geliştirecek, sabırlı ve özgüvenli olma, liderlik vasıflarını kazanma fırsatı ve ortamını yakaladılar. TÜBİTAK Bilim Fuarları ile öğrencilerimiz ilgilendikleri bilimsel konular hakkında daha fazla bilgi edinebilme, bilimsel düşünceyi öğrenme ve problem çözme kabiliyetlerini geliştirme, deney yapma disiplini kazanma, deneyler sırasında elde ettikleri bulguları ve araştırmalarının sonuçlarını sunumlar yaparak ifade edebilme becerisi kazandılar. 

 

Her çalışmada olduğu gibi İlimizde gerçekleştirilen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarlarının da başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesinin bir mimarı vardır. Öğrencilerimize bilimsel süreç becerisi kazandırılması adına; fuar tarihlerinin belirlenmesi, proje niteliklerinin nasıl olacağı, öğretmenlerin rehberlik çalışmalarının içeriği, her bir projeye gerekli materyalinin sağlanması ve tüm çalışmaların raporlaştırılması gibi birçok faaliyeti zaman ve mekân kavramı gözetmeksizin fedakârca yerine getiren okul TÜBİTAK yürütücülerinin yoğun emekleri olmuştur. Bu nedenle tüm bu kazanımların sağlanmasında başta okul TÜBİTAK yürütücüsü olmak üzere idareci, öğretmen ve öğrenciler ile çalışmalara katılan tüm velilerimize teşekkürlerimizi sunarız.

 

Video İçin Tıklayın

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.