ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye´nin İlk Bayan İHA Pilotu Çankırı´da Test Uçuşu Yaptı

Türkiye´nin İlk Bayan İHA Pilotu Çankırı´da Test Uçuşu Yaptı

Gençlik ve Spor Bakanlığı desteğiyle Çankırı TOBB Fen Lisesi´nde yürütülen bir projede askeri standartlara yakın ölçekte İHA üretildi. Otonom iniş kalkış ve otonom görev yapabilme kabiliyetlerine sahip İHA´ya Sultan Alparslan’ın komutanlarından Çankırı Fatihi Karatekin´in adı verildi.

5 saat havada kalabilen, 12 bin feet irtifaya çıkabilen Karatekin İHA şimdilik 150 km menzile sahip sivil savunma ve arama kurtarma çalışmalarında görev yapması planlanan İHA 100 km uzaktan canlı görüntü aktarma özelliğine sahip.

13 Ocak Pazar günü ilk test uçuşunu yapan pilotlar ise Çankırı TOBB Fen Lisesi öğrencilerinden Alkın BAK ile Belinay ÖZÇELİK oldu. Türkiye´nin ilk bayan İHA pilotu Belinay ÖZÇELİK Karatekin İHA ile okul üzerinden uçuş yaptı, Öçelik´in okul önünden alçak uçuşla Bayrağı selamlaması ise izleyicilerden büyük alkış aldı.

Çankırı TOBB Fen Lisesi Müdürü Nazır ŞAHİN ise yaptığı açıklama da teknoloji üreten bir Türkiye için teknoloji becerilerine sahip gençler yetiştirmeye çalıştıklarını belirterek, okulun önüne yaptıkları pist ile birlikte Türkiye de uçuş pistine sahip tek lise olduklarını söyledi.

Karatekin İHA´nın test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdiklerini belirten ŞAHİN, İHA´mızı öğrencilerimiz için bir eğitim ve ARGE platformu olarak kullanacaklarını gelecekte üstün milli teknolojiyi üretecek gençler bizim öğrencilerimiz arasından çıkacak, şeklinde konuştu.

İHA Test Uçuş Törenine  İl Emniyet Müdürü, İl Müftüsü, Gençlik ve Spor İl Müdürü, İl Defterdarı, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Şehit ve Gazi Aileleri Dernek Yönetimi, Siyasi ve STK temsilcileri, okul müdürleri ve öğrencilerimiz katılmıştır.

 

Video Görüntüleri

Video 1

Video 2

Video 3

Video 4

 

 

14-01-201914-01-201914-01-201914-01-201914-01-2019

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.