ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Üniversite Ek Yerleştirme Tercihleri Son Gün: 20 Eylül

Üniversite Ek Yerleştirme Tercihleri Son Gün: 20 Eylül

Merkezi yerleştirmede üniversitelerin ön lisans ya da lisans programlarından birini tercih edip de yerleşemeyen ya da tercihte bulunmayan adaylar için ikinci şans olan ek yerleştirme tercihleri, 20 Eylül’e kadar devam ediyor. 280 bin 109 boş kontenjan için adayların 24 tercih hakkı bulunuyor.

2018-YKS merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2018-YKS merkezî yerleştirmede hiçbir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş olmak gerekir.

Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak, yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo-3’teki ön lisans programları ile Tablo 4’teki lisans programlarını, programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir.

Kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları, ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebileceklerdir.

2018-YKS´de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabileceklerdir.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre üniversite programlarına 14 Eylül’de başlayan ek yerleştirmeler 20 Eylül´de sona erecek. Adaylar ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi (AİS) üzerinden tercihlerini yapabilecek. Ek yerleştirme ücreti ise 15 TL.

2018-YKS Ek Yerleştirme Tercih Bildirimi T.C. Kimlik numarası ve şifre ile ÖSYM´nin http://www.osym.gov.tr  internet adresinden bireysel olarak yapılacaktır. Bunun dışında tercih bildiriminde bulunulamaz (posta, fax, elektronik posta vb.)

Adaylar, ek yerleştirme ile ilgili detaylı bilgi ve uzman desteği için Çankırı Şehit Yusuf Çelik Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü’ne başvurabilirler. 


18-09-2018

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.