ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Üniversite Tercih ve Kariyer Danışmanlığı Başladı

Üniversite Tercih ve Kariyer Danışmanlığı Başladı

YKS Tercihleri ile ilgili adayların dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?  

 

           YKS tercihleri 6 Ağustos - 14 Ağustos tarihleri aralığında yapılacak.  Adaylar tercihlerini, T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile tercih süresi içinde ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapacak ve tercihlerini, internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaktır.

Tercih bildirim işleminizi tamamladıktan sonra  "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinizde değişiklik yapabilirsiniz.

 Tercih işleminizi tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerinizi mutlaka kontrol ediniz ve yazıcıdan tercih listenizin bir dökümünü edinerek saklayınız.

2020-YKS puanlarıyla bir yükseköğretim programına merkezi yerleşmeyle yerleşen veya özel yetenek sınavı sonucu kayıt olan adayların (ek yerleştirme ve açık öğretim dâhil) ortaöğretim başarı puanlarına ilişkin katsayıları 2021 YKS'de yarıya düşecektir. Gitmek İstemediğiniz bölümlere tercih listenizde kesinlikle yer vermemelisiniz.

Adaylar, YKS tercih kılavuzunda yer alan ön lisans programlarını, 2020-TYT'de 150 ve üzeri puan almaları halinde tercih edebilecek. Yükseköğretim programlarını ise 2020-AYT/YDT'de ilgili puan türünde 170 ve daha fazla puan alan almaları halinde yapabilecek.

 

Tercih Danışmanlığı Hizmeti Nasıl Veriliyor?

Bu yıl yaşanan salgın nedeni ile okullarımızda ve rehberlik araştırma merkezlerinde tercih danışmanlığı hizmeti yüz yüze verilemeyecek EBA üzerinde yapılacaktır. İnternet erişimi olmayan öğrenci ve veliler de Çankırı Şehit Yusuf Çelik Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünden telefonla tercih danışmanlığı hizmeti alabileceklerdir.

Tercihlerle ilgili tüm bilgi ve belgelere, tercih listelerine Çankırı Şehit Yusuf Çelik Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünün http://cankiriram.meb.k12.tr/ internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Tercih sürecinde de tüm öğrenci ve velilerimizin yanında olduğumuzu belirtir, geleceğimizin teminatı sevgili öğrencilerimize üniversite hayatında başarılar dileriz.

 

Ayrıntılı Bilgi ve Uzman Desteği İçin, ALO REHBERLİK: 0376 213 16 01

06-08-2020

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.