ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Üniversite Tercihleri Devam Ediyor!

Üniversite Tercihleri Devam Ediyor!

Üniversite öğrencisi olmak isteyenler için çok önemli olan tercih süreci devam ediyor. 2018 YKS tercihleri 7 Ağustosta başladı. Adayların istedikleri okula ve bölüme yerleşebilmeleri için büyük bir önem taşıyan üniversite tercihleri nasıl yapılacak? YKS tercihleri ne zaman sona erecek? 

 

2018-YKS TERCİH VE YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ EN ÇOK SORULAN 18 SORU VE CEVAP

 

1.Tercihler ne zaman yapılacak? Tercih Kılavuzunu nasıl edinebilirim?

Tercihler, 7-14 Ağustos 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. 14 AĞUSTOS SON GÜN!

Kılavuza tercih süresi içinde ÖSYM´nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebilirler.

2. TYT puanım 150´nin altında. Tercih yapabilir miyim?

Hayır. TYT puanı 150´nin altında olan adaylar, açık öğretim de dâhil olmak üzere hiçbir tercih yapamaz.  Ayrıca özel yetenek sınavı gerektiren programlara başvurabilmek için 2018-TYT puanınızın en az 150 olması gerekmektedir.

3. TYT puanım 150´nin üstünde ama AYT puanlarım 180´nin altında, hangi programları tercih edebilirim?

Tablo-3´te yer alan ön lisans (2 yıllık) programlarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca, Tablo-5´te yer alan özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programları için ilgili yükseköğretim kurumuna başvurabilirsiniz.

4. AYT puanlarım 180´nin üzerinde, hangi programları tercih edebilirim?

Tablo-3´te yer alan ön lisans programlarını ve Tablo-4´te yer alan lisans programlarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca, Tablo-5´te yer alan özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programları için ilgili yükseköğretim kurumuna başvurabilirsiniz.

5. Tercihlerimi istediğim sırada yapabilir miyim?

Evet. İstek sıranıza göre tercih yapabilirsiniz. Bu sıralama tamamen sizin seçiminize bağlıdır. Yerleştirmede esas olan puan üstünlüğüdür.

6. Kaç tercih yapabilirim?

En fazla 24 tercih yapabilirsiniz.  Tercih alanlarının tamamını doldurmak zorunda değilsiniz.

7. Merkezi yerleştirme için tercih yaptım ama özel yetenek sınavlarına da katılabilir miyim?

Evet. Merkezi yerleştirme için tercih yapanlar, özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlar için ayrıca ilgili Üniversitelere de başvuru yapabilirler.

8. Programların yanındaki koşul numaraları ne anlama geliyor, dikkate almalı mıyım?

Öğrenim görmek istediğiniz yükseköğretim programlarını belirlerken bu programlar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu nedenle, programların yanında yer alan koşulları numaralarına göre "Tablo 3 ve Tablo 4´te Yer Alan Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları" kısmından mutlaka inceleyiniz. Koşullarını karşılamadığınız programlara tercihlerinizde yer vermeyiniz.

9.Tercihlerimi sisteme nasıl kaydedeceğim?

T.C. Kimlik Numaranız ve aday şifreniz ile tercih süresi içinde ÖSYM´nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak tercihinizi sisteme kaydedebilirsiniz. Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerlidir. Tercih sonrası çıktı almanız da çok daha uygun olacaktır.

10. Tercihlerimi sisteme kaydettim, değiştirebilir miyim?

Tercih bildirim işleminizi tamamlayıp kaydettikten sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinizde değişiklik yapabilirsiniz. Tercih süresi bitene kadar, sisteme işlenen tercihlerde değişiklik yapılabilir. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar bu işlemi aynı elektronik ortamda yapacaklardır.

11. Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik yapılabilir mi?

Hayır, yapılamaz. Tercih süresi bittikten sonra herhangi bir değişiklik mümkün değildir.

12. Hukuk, mimarlık, mühendislik, tıp, öğretmenlik programlarına başvurabilmek için en düşük başarı sırası nedir?

Bu programları tercih edebilmek için gereken en düşük başarı sırasına ilişkin ayrıntılı bilgi, programların koşullarında belirtilmektedir. Koşulları dikkatlice inceleyiniz.(Öğretmenlik ve Mühendislik (bazıları hariç) 3000.000, Hukuk 190.000, Mimarlık 250.000, Tıp 50.000…)

13. Bu yıl bir programa yerleşirsem seneye puanım kesilir mi?

Evet. 2018-YKS sonucu ile bir yükseköğretim programına merkezi yerleştirmeyle yerleşen (Ek Yerleştirme dahil) veya özel yetenek sınavıyla bir yükseköğretim programına kayıt olan adayların, 2019-YKS´ye girdikleri takdirde, ortaöğretim başarı puanlarının (OBP) çarpılacağı katsayı/katsayılar ertesi yıl yarıya düşürülür. Ancak tercih yapan ve hiçbir programa yerleşemeyen adayın puanında düşme kesinlikle olmayacaktır.

14. Meslek Lisesi mezunuyum. Hangi programlara ek puanla yerleşebilirim?

Meslek lisesi mezunlarının ek puanlarıyla yerleştirileceği yükseköğretim programları Tablo-6´da verilmiştir. Tablo-6´yı dikkatlice inceleyiniz.

15. Bir programa yerleşirsem ek yerleştirmeden yararlanabilir miyim?

Hayır. Merkezi yerleştirme ile bir programa yerleşenlere ek yerleştirmede tercih hakkı verilmez.

16. Merkezi yerleştirme ile bir yükseköğretim programına yerleştim. Özel yetenek sınavlarına da başvurabilir miyim?

Evet. Merkezi yerleştirme ile bir yükseköğretim programına yerleşenler de isterlerse özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilirler.

17. Merkezi yerleştirme ile yerleştim. Puanımın yeterli olduğu başka bir programa kayıt yaptırabilir miyim?

Hayır. Merkezi yerleştirme sisteminde bir adayın kayıt hakkı kazandığı programı değiştirmesi veya daha düşük puanla öğrenci alan başka bir programa kaydolması mümkün değildir.

18. Okul birincisiyim ayrı kontenjan var mı? Varsa bu kontenjanlara nasıl yerleştirilir?

Evet. Kılavuzda okul birincisi kontenjanları da yer almaktadır. Okul birincileri, genel kontenjan ve okul birincileri kontenjanı göz önünde tutularak merkezi yerleştirme ile yerleştirme puanlarının elverdiği en üst tercihlerine yerleştirilir.

 

Üniversite Tercih Döneminde İlimiz merkezinde ve ilçelerimizde kurulan tercih danışmanlığı komisyonlarında görevli rehberlik öğretmenleri tüm öğrenci ve velilere tercih ve kariyer danışmanlığı hizmeti sunacaktır. Doğru tercih için uzman desteğinin alınması son derece önemlidir.

Tercih sürecinde emeği geçen tüm yöneticilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize teşekkür eder, üniversitelere yerleşecek değerli öğrencilerimize başarılar dileriz.

Tercih döneminde de yanınızdayız!


09-08-2018 

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.