ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Vali AYAZ Muazzez Ser-Ved Amaratoğlu Ortaokulunu Ziyaret Etti

Vali AYAZ Muazzez Ser-Ved Amaratoğlu Ortaokulunu Ziyaret Etti

Sayın Valimiz Abdullah Ayaz, ilimizde eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren, Muazzez Ser-Ved Amaratoğlu Ortaokulunu ziyaret etti.

Ziyarette Sayın Valimiz Abdullah Ayaz'a, Çankırı İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, müdür yardımcıları Arif Kırkpınar ve İlker Kendir eşlik etti. Sayın Valimizi okul müdürü  Şefik Abduşoğlu, okul yöneticileri, öğretmen ve öğrenciler karşıladı.

Valimiz, öğrencilerin Türkçe derslerinde aktif olarak kullandıkları, bilişsel süreçlerini geliştirmelerine katkı sağlayan "Okuma Çemberi" etkinliğine eşlik etti. Okuma Çemberi etkinliği Türkçe Öğretmeni Nezihe Bilgiç rehberliğinde gerçekleştirildi.

Okuma çemberi yöntemi öğrencilerde okuduklarını anlama becerilerinin geliştirilmesine yönelik bir çalışma. Eğitimde, okuma - anlamaya dayalı etkinlikler oldukça önemli bir yer tutmakta. Öğretme - öğrenme süreci içerisinde yer alan okuma çalışmaları, anlamaya yönelik etkinliklerle desteklenmektedir. Bu nedenle, okuma - anlamaya dayalı çalışmalarda, mevcut olan bilgi, duygu ve düşünceleri anlamaya, kavramaya, bilgileri yorumlamaya, öğrencilerin belirli dil ve zihinsel becerileri kazanmalarına bağlıdır. Okuma Çemberi etkinliği ile öğrenciler tarafından, bölümlere ayrılan kitabın her sayfası ayrıntılı olarak okunmakta, metin üzerinde düşünülmektedir. Edinilen bilgiler öğrenciler tarafından arkadaşlarıyla paylaşılmaktadırlar. Bu yöntemle öğrenciler okudukları metinleri daha iyi  kavramaktadırlar.

Okunan metin üzerine öğrenci grupları; kitapla ilgili sorular hazırlıyor ve paylaşım sırasındaki süreçte sorularını arkadaşlarına sorarak tartışmada açılım sağlıyor, bölüm uzmanı kitaptaki ilginç gördüğü yerlerin altını çiziyor bunun neden önemli olduğunu belirliyor, bağ kurucu kitapta okunan bölümlerle gerçek yaşam arasında bağ kurmayı deniyor, sanatçı okunan bölümle ilgili hissettiklerinden yola çıkarak resim çizip arkadaşlarıyla paylaşıyor, sözcük avcısı bölümdeki anlamı bilinmeyen kelimeleri buluyor, araştırıyor ve arkadaşları ile paylaşıyor, özetleyici okunan bölümle ilgili özet çıkarıp paylaşımda bulunuyor:

Okuma çemberindeki roller grup tartışmalarında katılımı sağlamak adına önemlidir. Her  öğrenci  rolüne  uygunfarklı bir  görevi yerine  getirirken  farklı bakış açıları, düşünme biçimleri geliştirerek okuma amacını çeşitlendiriyor. Etkinlik sonunda kartlardan oluşan sorular grup üyeleri ile paylaşılarak okunan metnin kalıcılığı açısında küçük bir de yarışma düzenleniyor. Etkinlikte öğrencilerin anlatım becerilerinin gelişmişlik düzeyleri yapılan başarılı sunumda kendini gösteriyor. Öğrenciler ve öğretmenimizi tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz.

03-01-202303-01-202303-01-202303-01-202303-01-202303-01-202303-01-202303-01-2023

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.